Slánské vrstvení

Kateřina Černá zprávy červenec 2008

Slaný – Archeologický ústav Akademie věd ČR provedl v červnu záchranný výzkum ve Slaném-Kvíčku, kde při výkopech základů pro rodinné domy dělníci narazili na lidské kostry. Objev raně středověkého pohřebiště (9. a 10. století) v daném kontextu poněkud překvapuje. V bezprostředním okolí se totiž nacházejí buď výrazně starší neolitické nálezy (5000 př. n. l.), nebo naopak doklady industriální architektury 20. století. Kvíčku tak přibyla další známá historická vrstva.

Na objeveném středověkém pohřebišti nyní vyrůstá takzvané Královské bydlení, komplex řadových domů, jejž staví turecká firma VACCO-Invest. Tato původně textilní společnost koupila i přilehlou budovu bývalé přádelny bavlny. Tu postupně vlastnil baron de Liesler, prvorepublikový průmyslník Ferdinand Přibyl, národní podnik Benar a nyní bude konvertována na luxusní lofty. Na rekonstrukci továrny, která by měla začít ještě letos, se bude podílet turecká architektka Tanju Verda Akan.

Archeologové nyní řeší otázku, kde mohli naši pohřbení předkové bydlet. „Každé pohřebiště má své sídliště,“ poznamenává vedoucí záchranného výzkumu Jan Mařík. „To jsme ale zatím nenašli.“ Nejbližší odpovídající osídlení podle slánského archeologa a znalce Václava Mouchy bylo pod Slánskou horou, vzdálenou dva kilometry, ale prý není pravděpodobné, že by lokality k sobě patřily. „Je to příliš daleko,“ tvrdí Moucha. Hledání středověkého sídla v okolí Kvíčku bude pokračovat.

Lokalita je s přestávkami osídlena od pravěku. „Jižní svah nad potokem spolu s úrodnou sprašovou půdou lákaly k osídlení již před sedmi tisíci lety,“ vysvětluje Moucha. „Víme, že zde existovaly dvě malé osady. První kolem roku 5000 př. n. l., druhá kolem roku 3000 př. n. l. Středověké slovanské osídlení je ale překvapením.“ Mezi nejzajímavější nálezy, které archeologové na středověkém pohřebišti objevili, patří bronzové esovité záušnice v ženském hrobě a hrob muže s pěti šípy, železnou ocílkou a nožem.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné