Slovenská galerie expanduje

Anežka Bartlová zprávy březen 2017

Praha – Bratislavská galerie Zahorian & van Espen, která mimo jiné zastupuje české umělce Jiřího Davida, Ivana Pinkavu či Adélu Babanovou, otevřela začátkem února pobočku na pražské Letné.

Zahorian & van Espen Gallery založili v roce 2011 Jozef Zahorjan a kurátorka Silvia van Espen, přičemž do předloňska galerie fungovala v Bratislavě pod jménem Zahorian & co. Postupně si vybudovala portfolio slovenských a českých umělců různých generací, od sedmdesátiletého Rudolfa Sikory po jedenatřicetiletou Lucii Scerankovou. Pražská pobočka má podle Silvie van Espen posílit mezinárodní záběr galerie a rovněž přispět k lepšímu kontaktu se zastupovanými umělci, z nichž řada žije v Praze.

Vedle již jmenovaných galerie zastupuje například Milana Adamčiaka, Jiřího Petrboka, Štefana Papča či Juraje Kollára. Jediným autorem, který se nenarodil v někdejším Československu, je Francouz Raphäel Denis, jehož samostatnou výstavu bude možné v nově otevřené galerii vidět letos v květnu a červnu. Kurátorské vedení jeho samostatné přehlídky bude mít na starost, tak jako již u mnoha výstav v bratislavském prostoru, Tereza Jindrová. Ta kurátorovala i současnou zahajovací přehlídku Arc of Memory, sestavenou z děl zastupovaných autorů.

Na svých webových stránkách galerie uvádí Terezu Jindrovou v pozici art+sales konzultantku. Koordinátorka doprovodných aktivit Ceny Jindřicha Chalupeckého Jindrová však potvrdila, že spolupráce je spíše příležitostná, a van Espen tak svého stálého spolupracovníka či spolupracovnici pro tuto pozici aktuálně hledá.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné