Slovenští matadoři
Karolina Jirkalová staveniště říjen 2009
Série přednášek s názvem Matadoři/Matadorky, kterou pořádá občanské sdružení Kruh, pokračuje na podzim návštěvou dvojice slovenských architektů: Vladimíra Dědečka (*1929) a Ivana Matušíka (*1930). Bonusem této dvojice přednášek je jejich lokalizace – proběhnou v budově bývalého Federálního shromáždění od architekta Karla Pragera. Tedy v budově vzniklé ve stejné době jako práce přednášejících architektů.
Architekt Vladimír Dědeček, který se představí v pondělí 12. října v 16.30, vycházel ve své práci z funkcionalistických principů. K jeho nejvýznamnějším realizacím patří komplex Zemědělské univerzity v Nitře, který připomene hmotová řešení Oscara Niemeyera. Řadou monumentálních staveb se Dědeček zapsal i do podoby Bratislavy – zmiňme alespoň Slovenskou národní galerii na Račianském nábřeží.
Ani Ivan Matušík se nebál výrazných modelací, z jeho práce připomeňme alespoň Léčebný dom Baník v Bojnicích či obchodní dům Prior a hotel Kyjev v Bratislavě. Známý fakt, že architekti stárnou pomalu, dokládá Matušíkova úspěšná realizace z roku 2002 – rodinný dům Elipsion v Senci. Osobně nám svou práci představí ve čtvrtek 15. října v 19.30 hodin.
Cyklus Matadoři/Matadorky představuje výrazné osobnosti starší generace architektů a jejich práce, především z 60.–80. let, které až na výjimky upadají v zapomnění. Pozvání slovenských autorů, nabídne zajímavé srovnání s českými realizacemi ze stejné doby. Letmý pohled na dvojici říjnových hostů napovídá, že slovenští architekti byli v mnohém progresivnější než jejich čeští kolegové. Akce je součástí festivalu 4 + 4 dny v pohybu.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné