Slovenští matadoři

Karolina Jirkalová staveniště říjen 2009

Série přednášek s názvem Matadoři/Matadorky, kterou pořádá občanské sdružení Kruh, pokračuje na podzim návštěvou dvojice slovenských architektů: Vladimíra Dědečka (*1929) a Ivana Matušíka (*1930). Bonusem této dvojice přednášek je jejich lokalizace – proběhnou v budově bývalého Federálního shromáždění od architekta Karla Pragera. Tedy v budově vzniklé ve stejné době jako práce přednášejících architektů.

Architekt Vladimír Dědeček, který se představí v pondělí 12. října v 16.30, vycházel ve své práci z funkcionalistických principů. K jeho nejvýznamnějším realizacím patří komplex Zemědělské univerzity v Nitře, který připomene hmotová řešení Oscara Niemeyera. Řadou monumentálních staveb se Dědeček zapsal i do podoby Bratislavy – zmiňme alespoň Slovenskou národní galerii na Račianském nábřeží.

Ani Ivan Matušík se nebál výrazných modelací, z jeho práce připomeňme alespoň Léčebný dom Baník v Bojnicích či obchodní dům Prior a hotel Kyjev v Bratislavě. Známý fakt, že architekti stárnou pomalu, dokládá Matušíkova úspěšná realizace z roku 2002 – rodinný dům Elipsion v Senci. Osobně nám svou práci představí ve čtvrtek 15. října v 19.30 hodin.

Cyklus Matadoři/Matadorky představuje výrazné osobnosti starší generace architektů a jejich práce, především z 60.–80. let, které až na výjimky upadají v zapomnění. Pozvání slovenských autorů, nabídne zajímavé srovnání s českými realizacemi ze stejné doby. Letmý pohled na dvojici říjnových hostů napovídá, že slovenští architekti byli v mnohém progresivnější než jejich čeští kolegové. Akce je součástí festivalu 4 + 4 dny v pohybu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné