Smrt Praze!

Vendula Hnídková web

Militantní heslo Smrt Praze! působí jako přejaté z bulvárního listu nebo špionážního thrilleru, ale bohužel pro Prahu má úplně jiný původ. Nositelem tohoto možná ironického sdělení je developer James Woolf, majitel společnosti Flow East, která vlastní dům p. 1601/II na Václavském náměstí. Tedy dům, o jehož zachování v Pražské památkové rezervaci svádí boj odborná a dnes už i široká veřejnost.

1703.jpg

 

James Woolf se 5. 12. 2012 zúčastnil v úboru plyšového zvířátka demonstrace, která se v podvečerních hodinách konala před budovou Ministerstva kultury na Maltézském náměstí. Skupina demonstrantů se zde snažila upozornit na stále nerozhodnutý případ kontroverzního zájmu developera, který se snaží navzdory platnému právnímu rámci protlačit svůj stavební záměr. Nerespektuje vládní nařízení č. 66/1971 o Pražské památkové rezervaci a s domem, jehož je vlastníkem, má záměry, jako by se jednalo o disponibilní stavební parcelu.

Své názorové oponenty označuje James Woolf stereotypně za názorové zpátečníky a sám neváhá veřejně odhalit svůj progresivní naturel s transparentem Smrt Praze! v ruce. Takové vyjádření, ať už bylo myšleno jakkoliv, odhaluje více, než by pan Woolf asi chtěl sdělit o svých záměrech. Otázkou zůstává, nakolik se jedná o opravdu černý humor, anebo nakolik páchá s heslem v ruce Smrt Praze! „zločin“ on a nakolik instituce, které se mu snaží zabránit v jeho ambiciózních záměrech. Slovy Viléma Mrštíka, někdejšího člena Klubu Za starou Prahu, si lze takový boj za demolice v Pražské památkové rezervaci pojmenovat i dnes Bestia triumphans!

Ovšem potencionální triumf příznivců bourání v historickém jádru Prahy opět zbrzdila ministryně kultury Alena Hanáková. Ta slovy své tiskové mluvčí oznámila, že dne 5. 12. 2012 podala na základě závěrů rozkladové komise pokyn k přezkoumání stanoviska MK o neprohlášení domu čp. 1601/II na Václavském náměstí kulturní památkou.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné