Sochaře vede Lang i Gebauer

Kateřina Černá zprávy listopad 2011

Praha – Rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP) jmenoval k 1. říjnu nové vedoucí ateliéru sochařství. Jsou jimi umělec Dominik Lang a historička umění Edith Jeřábková, kteří ve vedení nahradili sochaře Kurta Gebauera. Ten podle internetových stránek VŠUP zůstává v ateliéru ve funkci emeritního profesora.

Výběrového řízení se vedle Langa s Jeřábkovou zúčastnili sochaři David Černý a Lukáš Rittstein. Po veřejné prezentaci návrhů, která se konala 6. září, doporučila odborná komise rektorovi ke schválení projekt Langa a Jeřábkové. Ten podle ní přináší nový způsob vedení ateliéru. „Jde o experiment nahrazující model ,mistrovského ateliéruʻ praxí, v níž ,pedagogická dvojiceʻ vytváří tvůrčí, ideové a technologické prostředí, které akcentuje sdílení, komunikaci a otevřenost v přístupu k tvůrčí činnosti,“ uvádí se v zápisu. Komise dále ocenila přístup, který „nahlíží kánon vývoje sochařství ve 20. století nejen z hlediska jeho vlastní historie a problémů, ale také z perspektivy širokého spektra současných uměleckých strategií“.

Na rozdíl od komise byli stávající studenti sochařství, kteří sledovali veřejné prezentace kandidátů, podle Gebauera nakloněni spíše Černému a Rittsteinovi. „Bylo to tak půl na půl,“ uvádí bývalý vedoucí ateliéru. „Mladí lidé jsou navzdory obecnému mínění spíše konzervativní,“ dodává na vysvětlenou.

Ateliér sochařství podle Gebauera v současnosti čítá přes 30 studentů, což je zhruba dvakrát tolik, než je na VŠUP obvyklé. Velký počet studentů je podle asistentky Dagmar Šubrtové důvodem, proč v ateliéru zatím zůstává staré i nové vedení. Tato situace potrvá zřejmě ještě dva roky, poté by podle Gebauera mělo být vypsáno nové výběrové řízení.

Kromě ateliéru sochařství získaly k 1. říjnu nové vedoucí další tři ateliéry VŠUP. Vedoucími architektonických ateliérů A3 a A4 se stali Imro Vaško a Roman Brychta, vedoucím ateliéru keramiky a porcelánu se stal designér Maxim Velčovský.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné