Současné umění do Salmovského paláce

Anežka Bartlová zprávy březen 2017

Praha – Ředitel národní galerie v Praze Jiří Fajt a zakladatelka sbírky současného umění TBA21 Francesca von Habsburg se 10. února domluvili o budoucí spolupráci. Ta bude spočívat v prezentaci děl z vídeňské sbírky, kterou by měla od června příštího roku Národní galerie vystavit na dobu pěti let v prostorách Salmovského paláce na Pražském hradě.

Sbírku nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21) založila dědička stejnojmenného rodu před patnácti lety. Sbírka je zaměřená na současné autory, jako jsou Olafur Eliasson, Allan Sekula či Candice Breitz.

Právě otázka prostoru pro prezentaci byla poslední dobou pro TBA21 zásadní. Už na podzim 2015 Francesca von Habsburg přemýšlela o stěhování sbírky do švýcarského Curychu. Prostory ve vídeňské Augarten, kde sbírka sídlí od roku 2012, byly od počátku vnímány jako problematické, mimo jiné kvůli nízké návštěvnosti. TBA21 navíc letos na konci roku vyprší nájemní smlouva a vzhledem k tomu, že město dalo objekt do správy úřadu pro ochranu památek (do loňského roku patřil areál Augarten do správy Belvederu), bylo stěhování nutností. Nakonec se Francesca von Habsburg rozhodla, že chce ve střední Evropě zůstat, konkrétní plány však zatím neoznámila. Do Prahy zapůjčí pouze část své sbírky.

Prostory, propagace a status, které svou autoritou Národní galerie soukromému subjektu poskytne, budou vykoupeny možností výpůjček. Díla ze sbírky TBA21 budou tak podle dohody k dispozici Národní galerii pro výstavy i oživení stálých expozic a její kurátoři se budou částečně podílet i na výběru a obměně expozice vystavené v Salmovském paláci.

Další forma reciproční podpory pak má podobu akvizic. V rámci memoranda bylo podle Fajta dojednáno, že TBA21 bude s NG společně objednávat a nakupovat díla do sbírek NG. To umožní určitý pravidelný režim nákupu současného umění do sbírek Národní galerie.

Náklady na novou expozici děl z TBA21 bude hradit z jedné třetiny NG, z další nadace Thyssen-Bornemisza pro současné umění (jíž sbírka TBA21 patří) a poslední část by měla být hrazena sponzorským příspěvkem, podrobnosti o jménu sponzora však zatím nejsou známy.

Podle vyjádření Jiřího Fajta je výhodou, kterou NG získá za poskytnutí prostoru pro prezentaci soukromé sbírky, též slib přístupu k dílům z rodinné sbírky, která je vystavena v madridském Museo Thyssen-Bornemisza, již založil dědeček Francescy von Habsburg, baron Heinrich Thyssen-Bornemisza, a dnes obsahuje artefakty od italského quattrocenta přes díla holandských mistrů až po Roye Lichtensteina, včetně příkladů uměleckého řemesla. Sbírka je považována co do počtu za druhou největší soukromou sbírku umění. Tou první je kolekce britské královské rodiny.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné