Soutěž na podobu památníku romského holokaustu v Letech zná vítěze

Tomáš Klička zprávy červenec 2020

Lety – Počátkem června oznámilo Muzeum romské kultury vítěze krajinářsko-architektonické soutěže na podobu budoucího Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. V Letech na Písecku by měl být v roce 2023 otevřen památník podle návrhu Jana Sulzera a Lucie Vogelové z ateliéru zahradní a krajinářské architektury Terra Florida a Jana Světlíka, Vojtěcha Šedého a Filipa Šefla z architektonického Ateliéru Světlík.

Na návrhu se dále podíleli Roman Černohous a Petr Karlík. Soutěž s mezinárodní účastí byla dvoukolová. Do prvního kola bylo přihlášeno celkem 41 návrhů, v druhém pak sedmičlenná porota, jejímž předsedou byl Josef Pleskot, vybírala ze 7 anonymizovaných projektů.

Ústředním motivem vítězného návrhu je smíšený les, který autoři vysvětlují jako metaforu společenství Romů a Sintů a bude zde v průběhu let postupně vzrůstat. Přímo na území bývalého koncentračního tábora architekti navrhli kruhovou loukou o průměru 160 metrů. Absence lesa v tomto prostoru má pietně vyjadřovat nepřítomnost těch, kteří romský holokaust nepřežili, a chodník probíhající po obvodu louky ponese jména obětí. Součástí areálu bude rovněž budova hostící tematickou expozici. Ve významové opozici lesa pak bude rastr cizokrajných stromů, jímž se bude do areálu vstupovat.

Na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy dnes stojí vepřín, který byl vystavěn v sedmdesátých letech a stát ho po dlouhých jednáních odkoupil v roce 2017 za 450 milionů od společnosti Agpi. Realizaci památníku bude předcházet ještě likvidace budov v areálu velkochovu. Výběrové řízení na jeho demolici má proběhnout letos a výdaje na ní jsou odhadovány na 110 milionů. Náklady na samotnou stavbu památníku budou 31,5 milionu, přičemž hlavní část rozpočtu bude hrazena z Fondů EHP a Norska.

Geneze památníku byla složitá a dlouhá. Podle organizátorů soutěže by nový památník a expozice měly sloužit jak k uctívání památky obětí a vzdělávání o minulosti, tak podněcovat diskuzi o současné společenské situaci a zabývat se i tématy diskriminace menšin a lidských práv. Táborem v Letech od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich zde zemřelo, více než 500 pak skončilo v Osvětimi.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné