Souto de Moura v GJF

Karolina Jirkalová staveniště duben 2012

Pražská Galerie Jaroslava Fragnera hostí až do 29. dubna výstavu soutěžních návrhů portugalského architekta Eduarda Souta de Moury z let 19792010. Nabízí se tak jedinečná příležitost nahlédnout do tvůrčí dílny jednoho z předních světových architektů  od hledání výrazu prostřednictvím skic přes detailnější dokumentaci vybraných soutěžních návrhů až k modelům či videím. Expozici představující na padesát soutěžních návrhů sestavili Mourovi spolupracovníci André Campose a Pedro Guedes de Oliveira.

Soutěžní návrhy pokrývají celé více než třicetileté období Mourovy tvorby a přesto většinu z nich spojuje jediné téma  jde o řešení veřejného prostoru, projekty veřejných staveb, či urbanistická zadání. Najdeme tu překvapivé množství návrhů řešení dopravních staveb a infrastruktury  tedy zadání, která se v Česku do rukou architekta či urbanisty vůbec nedostanou a řeší je pouze dopravní inženýři. Natož aby byly předmětem architektonické soutěže.

Eduardo Souto de Moura (1952) vystudoval architekturu v Portu a během studií pracoval v ateliéru architekta Álvara Sizy. Mezi jeho nejznámější realizace patří fotbalový stadion ve městě Braga, Muzeum Pauly Rego v Cascais nedaleko Lisabonu, stanice metra v Portu nebo konverze cisterciáckého kláštera Santa Maria do Bouro. V roce 2011 získal Souto de Moura Pritzkerovu cenu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné