Špálovka pod PPF

Kateřina Černá zprávy červen 2010

Praha – Galerie Václava Špály má od 11. května nového nájemce, společnost PPF Art. Rozhodla o tom rada městské části Praha 1 na základě doporučení odborné komise, ve které zasedli mimo jiné historici umění Ludvík Hlaváček, Věra Jirousová, Vlasta Čiháková-Noshiro a Karel Srp.

Nájemní smlouva mezi Prahou 1 a PPF Art byla uzavřena na dobu 10 let, přičemž roční nájemné bude činit 720 tisíc korun. Komise do nájemní smlouvy prosadila podmínku zavazující PPF Art provádět v galerii komentované prohlídky pro školy.

Výběrového řízení se kromě společnosti PPF Art zúčastnila skupina myCode, která se zabývá především designem. Některé členy komise mimo jiné odradilo, že myCode chtěl peníze na některé projekty čerpat z grantů. PPF Art pro ně naproti tomu představuje záruku, že galerie neskončí po dvou letech pro nedostatek financí, jako tomu bylo v případě minulého nájemce, agentury Semma. Zastánci myCode v komisi naopak vyjádřili obavy, že galerie se stane pouhou „výkladní skříní banky“.

PPF Art chce ve Špálově galerii pořádat šest výstav ročně, z toho jednu zahraniční. Stejně jako předchozí provozovatel pak počítá s tím, že každý rok uspořádá výstavu laureáta Chalupeckého ceny. Slibuje také výstavní spolupráci s Domem umění města Brna a s Galerií Rudolfinum. Mezi jmény, která se objevila ve výstavním plánu PPF Art, najdeme malíře Jana Mertu nebo Tomáše Císařovského, fotografy Ivana Pinkavu či Alenu Kotzmanovou a sochaře Krištofa Kinteru nebo Lukáše Rittsteina. Galerie by měla obnovit provoz v září letošního roku výstavou Jiřího Černického.

 

Společnost PPF Art se stará o umělecké sbírky finanční skupiny PPF. Jde zejména o historickou sbírku České pojišťovny zahrnující umění od 19. století dále a o nově budovanou kolekci české fotografie 20. století. PPF Art zároveň provozuje Galerii České pojišťovny, která se specializuje na současnou malbu, Ateliér Josefa Sudka na Újezdě, zaměřený na fotografii a konceptuální umění, a vytváří výstavní program pro fotografickou Galerii Louvre na Národní třídě. Zatímco Sudkův ateliér si PPF i nadále ponechá, koncem roku se vzdá Louvru a poté zřejmě i Galerie České pojišťovny. „Špálovka teď bude mít ve všem prioritu,“ vysvětluje zástupce PPF Art Pavel Lagner.

Reklamní agentura Semma provozovala galerii od roku 2007. První výstavu zde uspořádala v lednu 2008, poslední v březnu 2010. Výtvarný poradce Semmy, umělec Pavel Humhal uvedl pro MF Dnes, že problémy začaly ve chvíli, kdy provozovatel Špálovy galerie Petr Šec vstoupil jako partner do soukromé galerie Dvorak Sec Contemporary. Utáhnout dva výstavní prostory v centru Prahy se podle Humhala ukázalo jako nemožné.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné