Špálovka znovu v ohrožení
Kateřina Černá zprávy březen 2010
Praha – Budoucnost Galerie Václava Špály je opět nejistá.
Reklamní agentura Semma, která si třípodlažní prostor na Národní 30 na podzim 2007 pronajala od města (Bytového podniku Prahy 1 v likvidaci) na dobu deseti let, začátkem února podala návrh na ukončení nájmu ke konci března. Radnice Prahy 1, na kterou postupně přechází majetek likvidovaného bytového podniku, okamžité ukončení smlouvy odmítla a trvá na tříměsíční výpovědní lhůtě. Nájem agentury Semma by tak měl skončit až k poslednímu květnu.
Radnice do té doby slibuje vybrat nového nájemce. „Chceme, aby Špálova galerie i nadále fungovala tak, aby byla vyhledávaným místem milovníků výtvarného umění. V březnu budeme soutěžit, v dubnu vybírat,“ uvedl v oficiálním tiskovém prohlášení k vzniklé situaci starosta Prahy 1 Filip Dvořák.
Společnost Semma, po programové stránce reprezentovaná výtvarníkem Pavlem Humhalem a kurátorkou Lenkou Lindaurovou, získala galerii do pronájmu v září 2007 navzdory doporučení odborné komise, která vybrala konkurenční projekt sdružení Artlab v čele s Jiřím Davidem. Podle prohlášení tehdejšího starosty Petra Hejmy rozhodla lepší cenová nabídka společnosti Semma. Ta podle ČTK za pronájem galerie platila 650 tisíc korun ročně. Provedená rekonstrukce výstavních prostor měla společnost přijít na více než 2 miliony korun.
Obavy, že Semma bude galerii zneužívat pro komerční účely, se ukázaly být liché. I když původní sliby vystavovat v Praze hvězdy světového umění zůstaly nenaplněny, lze alespoň o části z uplynulých dvou let hovořit jako o „zlatém věku“ nejnovějších dějin galerie. Šlo zejména o sérii čtyř mimořádných výstav od června 2008 do února 2009. Jmenovitě výstavu Cesta do školy laureátky Chalupeckého ceny Eva Koťátkové, samostatnou výstavu skupiny Rafani, přehlídku ostravské výtvarné scény Aloha Ovar Nuova a výstavu Vzpomínky na budoucnost, kterou koncipoval kurátor Karel Císař. Za svou přehlídku ve Špálovce Rafani dokonce získali cenu Galerie Klatovy/Klenová Osobnost roku 2008.
V březnu 2009 se ve výtvarných kruzích začalo hovořit o tom, že galerie má problémy. Pochybnosti vzbuzovaly zejména výstavy designu, které signalizovaly odklon od náročné dramaturgie předchozích měsíců. Provozovatelé galerie však k informačnímu šumu nepodali žádný jasný komentář. Ještě na podzim vyhlásili konkurz na výstavní projekty pro rok 2010, takže se zdálo, že problémy budou zažehnány. Přestože je na letošek vybrána a naplánována přehlídka posledního laureáta Chalupeckého ceny Jiřího Skály a další dva zahraniční projekty, poslední výstavou bude projekt kurátora Jana Zálešáka Horká linka, který končí 21. března.
Podle statistik společnosti Semma galerie v uplynulých dvou letech realizovala 16 výstavních projektů a tři projekty externí, na kterých se představilo celkem 61 umělců českých, 8 uměleckých skupin a 41 umělců zahraničních. „S provozem galerie a produkcí výstavních projektů jsou však spojeny vysoké finanční náklady, na které je v době finanční krize bohužel stále obtížnější získat dostatek finančních prostředků a partnerů. Z tohoto důvodu je společnost Semma, s. r. o., nucena své provozování Galerie Václava Špály ukončit,“ praví se bez dalšího vysvětlení v tiskovém prohlášení společnosti.
Právě schopnost získat pro galerii sponzory a „kontakty na lidi z byznysu“ přitom společnost před dvěma lety prezentovala jako svou hlavní přednost. Na svých webových stránkách ostatně Semma i dnes jako své klienty uvádí společnosti ČEZ, Vodafone či Česká spořitelna.
Galerie Václava Špály je s ohledem na paměť místa a výjimečné kvality výstavního prostoru jednou z nejprestižnějších pražských galerií. Ve svých dějinách zažila dvojí konjunkturu: v 60. letech za vedení kritika Jindřicha Chalupeckého a v 90. letech díky kurátorovi Jaroslavu Krbůškovi. V letech 2002 až 2006 provoz galerie zajišťovala Nadace Český fond umění, která rezignovala na vlastní dramaturgii a galerii volně pronajímala. Po celý rok 2007 byla galerie zavřená a konkurz na nájemce provázela řada zmatků a nejasností.
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2019
Knihy pod stromeček: Umění loutky – Pracoval jsem mnoho – Inteligence obrazu a jazyk dějin umění – Umění a iluze – Obrazy a předobrazy – Krásná jizba
knižní tipy
Kateřina Černá tipy červen 2022
Buckminster Fuller – Jitka Svobodová – Ladislav Lábus – Wittlichův Rodin – Rozhovor s Krištofem Kinterou – Jan Kotěra: Mýtus architekta
knižní tipy
Kateřina Černá knižní tipy zima 2020
Knihy pod stromeček: Chrám umění Rudolfinum – Antické umění ve sbírce Národního muzea – Tomáš Vaněk – Architektky – Teorie obrazu v raném křesťanství – Příběh malířství
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?