Španělský podzim

Karolina Jirkalová staveniště říjen 2008

Občanské sdružení Kruh připravilo na letošní podzim cyklus přednášek s názvem Poučení ze Španělska. V Praze se představí trojice předních španělských architektů střední generace, kteří hrají důležitou roli i na poli mezinárodní architektury. Jejich přístup k architektuře se projevuje nejen ve velké šíři kvalitních realizacích, ale i v teoretické činnosti.

Jako první vystoupí ve čtvrtek 9. října v Meet Factory architekt Iñaki Ábalos z kanceláře Ábalos&Herreros, která se proslavila návrhy mrakodrapů a zájmem o recyklovatelné materiály. Mezi jejich realizace patří například bioklimatické multifunkční výškové stavby Salburua Fens ve Vitorii či moderní kompostárna a eko-museum v Pintu. Vedle architektonické praxe jsou Ábalos a Herreros autory a editory publikací věnujících se současnému urbanismu, výstavbě výškových budov či vztahům přírodní a artificiální krajiny. Od roku 1992 vedou organizaci International Multimedia League (LMI), která si klade za cíl přispívat k zjednodušení a zintenzivnění umělecké praxe.

Ve čtvrtek 13. listopadu následuje přednáška Francisca Mangada, výrazného španělského architekta působícího v oblasti Navarra. Z posledních vysoce hodnocených prací lze jmenovat projekt sociálního bydlení ve městě Pamplona či Archeologické muzeum ve Vitorii. Magado přednáší na vysokých školách ve Španělsku, ale také v americkém Harvardu. Cyklus uzavře José Ignacio Linazasóro, který vystoupí 4. prosince. Tento španělský architekt, pedagog a teoretik je známý především moderními obnovami historických budov. V poslední době na sebe upozornil ojedinělou úpravou ruiny madridského kostela San Fernando pro nové účely knihovny. Téma moderního a přitom citlivého přístupu k historickým prostorům je v českém prostředí aktuální, už jen v souvislosti se stále diskutovanou obnovou knihovny Klementina.

Španělská architektura patří v posledních desetiletích k nejprogresivnější na světě. Její rychlý vzestup podpořily i velkoryse financované veřejné stavby, které po pádu frankistického režimu zahájily novou etapu dějin španělského národa.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné