Šrámková v budějovicích

Karolina Jirkalová staveniště říjen 2007

Dům umění v Českých Budějovicích se jako jedna z mála českých výstavních síní věnuje také prezentaci architektury. Na letošní podzim připravil kurátor Michal Škoda přehlídku tvorby architektky Aleny Šrámkové, jedné z nejdůležitějších postav české architektury od 60. let.

Alena Šrámková se narodila v červnu roku 1929 v Praze, vystudovala Fakultu architektury v Bratislavě a Akademii výtvarných umění v Praze. Od 60. let prošla několika projektovými kancelářemi a v roce 1991 založila samostatný ateliér. V témže roce nastoupila na Fakultu architektury ČVUT v Praze, kde dodnes působí jako profesorka.

V době normalizace patřila Alena Šrámková mezi těch několik málo architektů, kteří se snažili nepodlehnout marasmu doby, a navzdory podmínkám panujícím ve státních projektových ústavech navrhovala kvalitní architekturu. Se svým mužem Janem Šrámkem a dalšími navrhla novou odbavovací halu pražského Hlavního nádraží (1977) a především Dům ČKD na Můstku, který se stal jednou z nejdůležitějších staveb 80. let. Mezi jejími realizacemi z 90. let vyniká věž pro vědeckého pracovníka Na Košíku. V roce 2003 zvítězil návrh Šrámkové v soutěži na novou budovu Fakulty architektury ČVUT v Praze.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné