(Staro)nové kulturní stavby

Karolina Jirkalová staveniště září 2017

V posledních měsících se začaly znovu vynořovat více či méně zapomenuté záměry na nové stavby pro kulturu a vzdělání. Nový ředitel Národní knihovny Martin Kocanda kritizuje rozpolcení provozu knihovny mezi Klementinem a depozitářem na kraji Prahy a chce vrátit do hry stavbu nové budovy. „Čtenář přijde, vybere si a musí čekat, než přijede auto z Hostivaře. To nepovažujeme za přiměřené 21. století,“ řekl Kocanda ČTK. „Škodí to klientům NK, životnímu prostředí i knihám.“ Nová budova pro Národní knihovnu prý bude tématem jeho prvního schůzky s příštím ministrem kultury.

Již více než deset let čeká na novou knihovnu také Moravskoslezský kraj – projekt tzv. Černé kostky od ateliéru Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, který vzešel z architektonické soutěže v roce 2004, nakonec vedení kraje v roce 2009 odmítlo. Asociace krajů ČR chce nyní prosadit, aby na stavbu ostravské knihovny uvolnil stát finanční prostředky. A nejen na ni – ve fázi stavebního povolení je i další projekt dvojice Kuba-Pilař, nová budova Západočeské galerie v Plzni, která by galerii konečně umožnila připravit kromě krátkodobých výstav také stálou expozici. Kraj však investici za více než 800 milionů sám neutáhne, od státu chce příslib, že na stavbu galerie postupně uvolní 480 milionů. Bez finanční spoluúčasti státu je nereálný také záměr novostavby Janáčkova kulturního centra v Brně, které má stát téměř 1,3 miliardy. Má sloužit především jako nový koncertní sál pro Filharmonii Brno, která dlouhodobě působí v nevyhovujících podmínkách. Ministerstvo kultury již před několika lety pro podobné účely zřídilo investiční program rozvoje regionálních kulturních zařízení, který ale zatím zůstává bez peněz.

O novém koncertním sále se znovu začíná mluvit i v Praze, před několika lety se uvažovalo, že by stál na Štvanici, dnes se odborníci přiklánějí k umístění poblíž stanice metra Vltavská. V současné době probíhají ověřovací studie, v budoucnu by měla být vypsána architektonická soutěž.

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné