Stirling Prize pro projekt Acordia v Cambridge
Karolina Jirkalová staveniště listopad 2008
Britský Royal Institute of British Architects (RIBA) udělil již po třinácté prestižní Stirlingovu cenu. Získal ji rezidenční projekt Accordia v Cambridge, který vznikl ve spolupráci tří ateliérů: Feilden Clegg Bradley Studios, Alison Brooks Architects a Macreanor Lavington. Předání ceny, jejíž součástí je i šek na 20.000 liber, proběhlo v sobotu 11. října v Liverpoolu. Vítězný projekt vybrala pětičlenná porota, v níž mimo jiné zasedla i architektka Eva Jiřičná.
Rezidenční areál Acordia vznikl na půdě tzv. brownfieldu, na pozemcích patřících původně armádě. Vychází z principu řadových domků, nicméně obyvatele se podařilo přesvědčit, aby se vzdali obvyklého pruhu soukromé zahrady za domem, a místo toho je zde dětské hřiště. Architekti tu rovněž předvedli skvělou práci s půdorysy a dispozicemi jednotlivých domů. Porota na projektu ocenila právě nebývale úspěšnou spolupráci architektů, developera, místní samosprávy i budoucích obyvatel: „Accordia je skvělým příkladem bydlení o vysoké hustotě obyvatel, který ukazuje, že i developeři orientovaní na objem, mohou nabídnout velmi kvalitní architekturu.“ Upozornila také na vyvážený vztah mezi soukromým a veřejným prostorem v celém obytném souboru: „Vzniká nový model pro život mezi interiérem a exteriérem se střešními terasami, vnitřními atrii a velkými polosoukromými zahradami.“
Acordia se v principu podobá slavnému souboru Halen, který nedaleko švýcarského Bernu na přelomu 50. a 60. let postavil Atelier 5. Doba však už není tak idealistická: oproti Halen, který dává velký prostor komunitním aktivitám, je Acordia mnohem individualističtější.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné