Stirling Prize pro projekt Acordia v Cambridge

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2008

Britský Royal Institute of British Architects (RIBA) udělil již po třinácté prestižní Stirlingovu cenu. Získal ji rezidenční projekt Accordia v Cambridge, který vznikl ve spolupráci tří ateliérů: Feilden Clegg Bradley Studios, Alison Brooks Architects a Macreanor Lavington. Předání ceny, jejíž součástí je i šek na 20.000 liber, proběhlo v sobotu 11. října v Liverpoolu. Vítězný projekt vybrala pětičlenná porota, v níž mimo jiné zasedla i architektka Eva Jiřičná.

Rezidenční areál Acordia vznikl na půdě tzv. brownfieldu, na pozemcích patřících původně armádě. Vychází z principu řadových domků, nicméně obyvatele se podařilo přesvědčit, aby se vzdali obvyklého pruhu soukromé zahrady za domem, a místo toho je zde dětské hřiště. Architekti tu rovněž předvedli skvělou práci s půdorysy a dispozicemi jednotlivých domů. Porota na projektu ocenila právě nebývale úspěšnou spolupráci architektů, developera, místní samosprávy i budoucích obyvatel: „Accordia je skvělým příkladem bydlení o vysoké hustotě obyvatel, který ukazuje, že i developeři orientovaní na objem, mohou nabídnout velmi kvalitní architekturu.“ Upozornila také na vyvážený vztah mezi soukromým a veřejným prostorem v celém obytném souboru: „Vzniká nový model pro život mezi interiérem a exteriérem se střešními terasami, vnitřními atrii a velkými polosoukromými zahradami.“

Acordia se v principu podobá slavnému souboru Halen, který nedaleko švýcarského Bernu na přelomu 50. a 60. let postavil Atelier 5. Doba však už není tak idealistická: oproti Halen, který dává velký prostor komunitním aktivitám, je Acordia mnohem individualističtější.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné