Stirlingova cena pro Rogerse

Filip Šenk staveniště prosinec 2009

Richard Rogers, přesněji ateliér Rogers Stirk Harbour + Partners, byl oceněn Stirlingovou cenou za stavbu Maggieʼs Centre v Londýně.

Jedná se o drobnou budovu s velkým posláním – vytváří zázemí lidem smrtelně nemocným rakovinou. Oceněný ateliér dokázal vytvořit výraznou a zároveň velmi citlivou a v interiéru intimní architekturu. Nadneseně ji lze označit za větší altán. Prostředí jistě příjemnější než obvyklá sterilita nemocnic.

Dvoupodlažní interiér je velmi světlý, vzdušný a útulný, podporovaný vhodnou skladbou použitých materiálů. Jak v rozhovoru po ocenění potvrdil sám Richard Rogers (v příznačně jasně růžové košili), jde o vcelku jednoduchou stavbu z tradičních materiálů – ovšem s formou, která patří do 21. století. Doplňme, že ani výrazná oranžová barva vnějších stěn není náhodná, je cílenou vizuální podporou pro nemocné.

Maggieʼs Center sice patřilo k favoritům na ocenění (kurz 4 : 1), nicméně za nejpravděpodobnějšího kandidáta na zisk ceny bylo označováno funkcionalisticky střídmé dánské Fuglsang Kunstmuseum od Tony Fretton Architects (3 : 1). Do užšího finále se dostala i další stavba Richarda Rogerse, španělské vinařství Bodegas Protos; dalšími vybranými stavbami byly budova na londýnském Aldermanbury Square od Eric Parry Architects, městské zdravotní středisko Kentish v Londýně od AHMM a poněkud překvapivě také Liverpool One Masterplan od BDP.

Cena nesoucí jméno britského architekta Jamese Stirlinga je od roku 1996 každoročně udělována Královskou společností britských architektů (RIBA) autorům „stavby, která je nejvýznamnějším počinem pro vývoj architektury za uplynulý rok“. Vítězný ateliér obdrží 20 000 liber.

Získaným oceněním se lord Rogers zařadil po bok lorda Fostera a ateliéru Wilkinson Eyre, kteří Stirlingovu cenu získali již dvakrát. Dlužno dodat, že v roce 2006 cenu obdržel jeho ateliér Richard Rogers Partnership.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné