Stirlingova cena udělena

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2007

Nejvyšší britské architektonické ocenění, Stirlingovu cenu, získal letos architekt David Chipperfield za budovu Muzea moderní literatury v německém Marbachu. Začátkem října o tom rozhodla odborná porota Královského institutu britských architektů (RIBA).

Muzeum moderní literatury, které je součástí Německého literárního archivu, spojuje ve své sbírce rukopisy a první vydání knih autorů z bývalé východní i západní části Německa, které byly až dosud rozptýlené. Budova stojí na planině nad údolím řeky Neckar v městečku Morbach nedaleko Stuttgartu.

Vstup do muzea je přes horní terasu s krásným výhledem do údolí. Spíš než muzeum připomíná budova letní pavilon – křehce působící betonový korpus střechy kolem dokola podepřený pravidelně rozmístěnými sloupy. Uprostřed je umístěn dřevem obložený obdélník samotné vstupní haly. Za sbírkami pak pomalu sestupujete do tlumeně osvětlené dolní budovy, která je částečně zapuštěna do svahu. Kompozice muzea se tak podobá budově Národní galerie v Berlíně od Miese van der Rohe. Podle vyjádření poroty je to stavba, která je „zároveň bohatá i uměřená“.

David Chipperfield byl letos na Stirlingovu cenu nominován hned dvakrát: kromě Muzea moderní literatury se mezi šesti finalisty objevila jeho budova pro Americký pohár v jachtingu ve Valencii. Chipperfieldova kancelář, která existuje od roku 1984, má kromě Londýna pobočky také v Berlíně a Milánu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné