Sto nej

Anežka Bartlová zprávy listopad 2016

Britský časopis Art Review vydává každoročně přehled stovky nejvlivnějších osobností světa umění. Jediným, kdo se do žebříčku dostal ze středoevropského prostoru, je polský kurátor Adam Szymczyk, který připravuje čtrnácté vydání  přehlídky documenta. Szymczyk je na druhém místě, první obsadil již podruhé (poprvé v roce 2009) hyperaktivní Švýcar Hans Ulrich Obrist. Ten je již desátým rokem ředitelem Serpentine Gallery v Londýně, mimoto díky své pověstné nespavosti  zvládá kurátorovat výstavy po celém světě a pokračovat ve svém projektu neustávajících rozhovorů. Před dvěma lety vydal Obrist též knihu rozhovorů s českými umělci 60. a 70. let The Czech Files.

V první desítce mají jinak největší zastoupení galeristé. Na třetím místě je Iwan a Manuela Wirthovi, jejichž Hauser&Wirth Gallery má pobočky v Curychu, Londýně, New Yorku, Los Angeles a Somersetu. Mezi umělci, které zastupují najdeme jak Hanse Arpa, Evu Hesse, tak i Pierra Huygha, Zoe Leonard, Dana Grahama a mnoho dalších. Třetí příčka pro ně ale znamená pokles, v loňském vydání Power 100 byli na prvním místě. Na letošním čtvrtém místě najdeme dalšího významného galeristu Davida Zwirnera, jehož galerie má pobočky v New Yorku, Londýně a brzy otevře novou v Hong Kongu. Zwinger zastupuje jména neméně zvučná (někdy dokonce totožná) než Hauser&Wirth: Gordona Matta-Clark, Isu Genzken, Richarda Serru nebo Wolfganga Tillmanse.  O dvě příčky níže pak ještě najdeme další velké jméno galerijního businessu, Larryho Gagossiana.

Do první desítky se dostali jen tři umělci: jednak globálně úspěšná multimediální umělkyně a teoretička Hito Steyerl, jež aktuálně vystavovala například na Berlínském bienále. Na devátém místě najdeme fotografa Wolfganga Tillmanse, který pochází z Německa, již dlouho ale žije v Londýně a právě na základě této své zkušenosti se výrazně angažoval před referendem o Brexitu. První desítku uzavírá Aj Wej-Wej. Je tedy evidentní, že pouze tvorbou se na vyšší příčky zřejmě žádný umělec nedostal - naopak jury ocenila právě ty, kteří svůj obor překračují.

V souvislosti se situací v Británii je pak zajímavé obsazení pátého místa. To přidělili v ArtReview společně odcházejícímu řediteli Tate Nicholasi Serrotovi a nové ředitelce Tate Modern Frances Morris. Veřejné instituce v první desítce (8. místo) zastupuje ještě Adamu D. Weinberg – dlouholetý ředitel The Whitney Museum of American Art, pod jehož vedením se instituce přestěhovala do nové budovy od Renza Piana a výrazně roste její návštěvnost.

Nakonec, abychom  nezůstali jen u první desítky, padesáté místo obsadil letos nejmladší nováček umělec Ed Atkins, o němž bude v následujících letech zřejmě slyšet čím dál víc. Ostatně u Obrista v Serpentine Gallery už Atkins vystavoval předloni.

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné