Stratil má cenu

Kateřina Černá zprávy listopad 2010

Praha – Cenu od Lukáše Jasanského a Martina Poláka převzal 22. října v prostorách bývalého Ústředí lidové umělecké výroby na Národní třídě Václav Stratil.

Na cenu určenou pro umělce starší 35 let byl nominován už počtvrté. Dalšími finalisty letošního ročníku byli Viktor Pivovarov, Jan Merta a Krištof Kintera. „Václav Stratil není jen vynikající umělec, ale má také zvláštní místo ve společnosti. Jeho přítomnost dělá z jeho okolí umělecké dílo. Je to básník performance,“ řekl ve své gratulaci laureátovi Viktor Pivovarov.

Václav Stratil oslavil 10. října šedesáté narozeniny. Je známý především svými stylizovanými fotografickými autoportréty, jejichž historie sahá do raných 90. let (série Řeholní pacient a další) a obrazy lišek, které se v jeho tvorbě poprvé objevují kolem roku 2004. Od konce 90. let působí na brněnské Fakultě výtvarných umění jako vedoucí ateliéru kresby (1998–2003) a intermédií (od roku 2003 dodnes).

Kromě laureáta byly vyhlášeny další tři kategorie, které ocenily umělecké počiny za uplynulý rok. Nejlepší skupinovou výstavou se staly Roky ve dnech v Městské knihovně. Cenu za bouřlivého potlesku převzala od Zbyňka Baladrána kurátorka Marie Klimešová, která vyjádřila svůj šok a překvapení z toho, že 50. léta mohou oslovovat mladé lidi.

Cenu v kategorii Nejlepší samostatná výstava získali díky shodnému počtu nominací hned tři umělci, shodou okolností finalisté hlavní ceny: Krištof Kintera za výstavu Větší problém, než máš ty v Galerii Jiří Švestka, Viktor Pivovarov za výstavu Oni v Moravské galerii a Jan Merta za Výstavu ve Wannieck Gallery. Cenu za nejlepší dílo roku obdržel Dominik Lang za instalaci Dílna, kterou realizoval na letošním Bienále mladého umění Zvon.

Ocenění, které mění každý rok název podle laureáta, se udílí od roku 2007 z iniciativy sdružení Umělec má cenu. Jeho cílem je ukázat, kdo je pro mladou generaci autoritou. O nominacích proto rozhodují umělci a teoretici do 35 let. Držiteli ceny jsou Jiří Kovanda, Vladimír Skrepl, Adriena Šimotová a dvojice Lukáš Jasanský a Martin Polák.

Oproti loňskému ročníku se změnilo složení rady, která z finalistů vybírá vítěze. Letos byli jejími členy teoretici Mira Keratová a Martin Fišr a umělci Alice Nikitinová a Miroslav Hašek. Ti stejně jako v předchozích letech navštívili ateliéry všech finalistů, aby se jich mimo jiné zeptali na to, jaký dar by si přáli v případě vítězství. Václav Stratil si přál, podobně jako Vladimír Skrepl před třemi lety, nové kytarové kombo.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné