Středy na AVU
Karolina Jirkalová staveniště duben 2010
Přednáškový cyklus pořádaný Vědecko-výzkumným pracovištěm pražské AVU se v letním semestru zaměřil na architekturu od 60. let do současnosti.
První ze čtveřice přednášek nazvaná Monumentalita pozdního modernismu proběhla v polovině března. Slovenská historička architektury Henrieta Moravčíková se v ní zaměřila na otázku, do jaké míry jsou projevy monumentality ve slovenské architektuře druhé poloviny 20. století spojené s ideologií a společenskými podmínkami a nakolik tyto tendence vzešly z vývoje samotné architektury. Na Slovensku (stejně jako u nás) je architektonická hodnota těchto staveb přijímána jen s obtížemi. Moravčíkové se podařilo problematiku představit v celé její rozporuplnosti, bez tendenčních zjednodušení.
Další z přednášek cyklu povede 14. dubna architekt Zdeněk Hölzel, který na přelomu 70. a 80. let patřil mezi mladé autory přejímající v Čechách postmoderní myšlenky. Hölzel v 70. letech přeložil a samizdatově vydal texty předních teoretiků postmoderny, zejména Charlese Jenckse a Roberta Venturiho. Cílem jeho přednášky s názvem Vzdálené ozvěny ze světa je mimo jiné poopravit převažující pohled na atmosféru architektonické scény 60. a 70. let.
Dva týdny poté, 28. dubna, se historik architektury Rostislav Švácha vydá po linii tvorby několika předních českých architektů, kteří v 70. a 80. letech projevovali jistý zájem o postmodernismus, ale od poloviny 80. let začali hledat jinou cestu (Alena Šrámková, Emil Přikryl, Václav Králíček, Josef Pleskot, Ladislav Lábus ad.). Švácha se pokusí odkrýt, jakou roli v jejich přechodu k nové modernosti sehrály odkazy k tradici funkcionalismu a do jaké míry je ovlivnila švýcarská minimalistická architektura.
Poslední přednášku jarního cyklu na AVU přednese 12. května architekt a publicista Osamu Okamura. Již podle názvu, Architektura věc veřejná, je jasné, že nás čeká téma z nejbolestivějších: Proč se česká architektura a městské plánování stále nemohou vymanit z izolace expertního diskurzu? Proč se této navýsost důležité problematice noviny a jiná neodborná média vyhýbají? Jak tuto situaci zlomit?
Přednášky začínají vždy v 18.00 v Digilabu AVU ve 3. patře hlavní budovy Akademie výtvarných umění v Praze.
Náměstí pro „ne-město“
Karolina Jirkalová téma prosinec 2021
Panelová sídliště získala v rámci kritiky modernismu nálepku jakýchsi „ne-měst“ a tento stín na nich ulpívá dodnes. Jejich prostorovému uspořádání skutečně chybí mnohé z toho, na co jsme zvyklí z tradičních městských struktur. Přináší to však skutečně jen
To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...
Kulturní mlýny
Karolina Jirkalová Tomáš Klička výstava listopad 2023
Otevření nových prostor regionálních galerií většinou nevyvolá velký mediální rozruch. Ale najdou se i výjimky – loni galerie PLATO v budově bývalých ostravských jatek, letos pak areál někdejších Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích, kde nově sídlí hned...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?