Šumný kalendář

Karolina Jirkalová staveniště leden 2007

Dvojice Radovan Lipus a David Vávra má za sebou úspěšný rok. Podařilo se jim prolomit nezájem České televize a po dvouleté pauze natočit dalších deset dílů cyklu Šumná města. Budou uvedeny v letošním roce spolu s reprízami některých starších pořadů. Do šumné sbírky přibyly Jihlava, Znojmo, Trutnov či Tábor. Ne náhodou navštívili autoři také Litomyšl, kde se díky osvícené radnici daří architektuře i v posledních letech. Divácky úspěšný seriál dokládá, že architektura veřejnost zajímá, jen je třeba zvolit vhodnou formu.

Architekt a herec divadla Sklep David Vávra a režisér Radovan Lipus se autorsky ideálně doplňují. Poprvé se setkali v polovině 90. let, kdy Lipus hledal průvodce pro Šumnou Ostravu, která byla původně zamýšlena jen jako samostatný pořad. Postupně a s velkými časovými odstupy se nabalovaly další díly a dnes série pokrývá téměř celé území České republiky.

Televizní sérií však zájem autorů o zajímavé a cenné stavby moderní architektury nekončí. Již pošesté sestavili kalendář Šumná a bezbranná, který připomíná vždy dvanáct pozapomenutých moderních památek. Nelehký osud každé stavby dokládá dvojice fotografií – černobílý panoramatický snímek Michaela Míčka zachycující současný stav domu a archivní fotografie z doby jeho největší slávy. Historii i současnost každé budovy přibližuje krátký text a oslavná báseň Davida Vávry.

Jedna důležitá věc však Davidovi Vávrovi bohužel nevyšla: Liberecký obchodní dům Ještěd, proti jehož demolici ostře vystupoval pod heslem „A já ještě du do Ještědu“, bude zbourán. Trpkou ironií je, že to bylo právě město Liberec, z jehož popudu projekt šumných kalendářů před lety vznikl.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné