U Jurkovičů otevřeno

Karolina Jirkalová zprávy duben 2007

Brno – Brněnská vila architekta Dušana Samo Jurkoviče se po více než sto letech krátce otevře veřejnosti. Prohlídky stavby proběhnou od pátku 13. do neděle 15. dubna. Památkově chráněná vila z roku 1906, kterou od loňska spravuje Moravská galerie, stojí před rekonstrukcí. Zatím probíhají stavební a historické průzkumy, které určí rozsah oprav. Celkové náklady by se měly pohybovat kolem 40 milionů korun. Opravy by měly začít už letos na podzim.

Secesní vila nebude zpřístupněna poprvé, krátce po svém dokončení v roce 1906 se stala exponátem výstavy uspořádané Klubem přátel umění. V září téhož roku se do vily nastěhoval sám architekt Dušan Jurkovič, který ji ovšem ještě za svého života prodal. Dům několikrát změnil majitele, ti poslední ve vile až do nedávné doby bydleli. V létě loňského roku ji za 15 milionů korun získala Moravská galerie v Brně.

Plánovaná rekonstrukce by měla být dokončena koncem roku 2008. Celý proces rekonstrukce bude postupně dokumentován – tyto záznamy budou podkladem pro manuál pro rekonstrukci památek určený odborné veřejnosti. Získáním Jurkovičovy vily rozšíří Moravská galerie svůj záběr na architekturu. Po rekonstrukci tu bude umístěna stálá expozice věnovaná dílu slovenského architekta Dušana Jurkoviče, ale také jeho brněnských současníků.

V okolí Jurkovičovy vily plánuje Moravská galerie vytvoření naučné architektonické stezky. Ta má vilu zařadit do kontextu dalších secesních a modernistických staveb v bývalém brněnském předměstí Žabovřesky.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné