Umělecká střeva 2017

Anežka Bartlová zprávy červen 2017

Praha – V polovině května byly vyhlášeny výsledky již osmého ročníku soutěže Máš umělecké střevo, jež je určena studentům gymnázií a středních škol. Studenti se přihlašují skrze své školy a vybírá pak porota složená z umělců. Soutěží se o nejlepší projekt inspirovaný současným uměním, jež bude navíc reagovat na zadané téma. V letošním roce se rámcem stal pojem „hranice“.

Vítězkami se letos staly sestry Dorothea a Johana Hofmeisterovy z pražského Gymnázia Jana Keplera. Představily projekt, který pracuje s představou cizince, který se potřebuje zorientovat v neznámém novém území. Vytvořily mu mapu a sadu krabičky poslední záchrany a dílo nazvaly KPZ a Oké-Ale. Jako ocenění obdrží, kromě věcných cen též putovní cenu, kterou vytvořila Pavla Sceranková. Vedle toho budou vítězky mít příležitost vystavit svá díla v Malé galerii Rudolfina, společně s díly dalších soutěžících.

Zkusit, zda mají umělecké střevo, mohou studenti od 14 do 19 let a to ve skupinách (minimálně po dvou). Ideou bylo od počátku především seznámení studentů středních škol se současným uměním, pokud možno hravou formou.

Soutěž je organizována za podpory Ceny Jindřicha Chalupeckého, DOXu, a v letošním ročníku přibyla mezi partnery též Galerie Rudolfinum. Hlavní organizátor akce Ondřej Horák v Rudolfinu pracuje na edukačních a doprovodných programech. Další novinkou osmého ročníku je paralelní průběh na Slovensku (partnerskou institucí je Slovenská národná galéria) a v Maďarsku (Szabad Eklektikus Műhely Művészeti). Slovenské vítězky Vanesa Múdra a Anna Mária Bednárová a studenti z budapešťského gymnázia Norbert Bódi a Gábor Fejes se setkají s českými laureátkami v červnu v Moravské galerii v Brně na společné výstavě. Pro příští rok chystají organizátoři též zapojit Polsko a Německo.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné