V čele GHMP zůstává Magdalena Juříková

Pepa Ledvina zprávy únor 2021

Galerii hlavního města Prahy povede nadále její současná ředitelka Magdalena Juříková. Uspěla ve výběrovém řízení, které proběhlo na konci loňského roku. Hlasování komise, ve které zasedli jak zástupci odborné obce, tak reprezentanti města, dopadlo velmi těsně.

V poslední fázi se rozhodovalo mezi Juříkovou a ředitelem Galerie výtvarného umění Cheb Marcelem Fišerem. Dalšími uchazeči byli kurátor a teoretik umění Martin Dostál, někdejší ředitelka kulturního centra 8smička v Humpolci Marcela Straková a japanolog Filip Suchomel.

Po nejednoznačném výsledku hlasování v prvním kole se komise shodla, že připraví kolo druhé, do něhož postoupili Marcel Fišer a Magdalena Juříková. Na návrh člena komise Víta Havránka se také Fišer s Juříkovou podrobili psychologicko-manažerským testům. Testy k rozřešení situace nicméně zřejmě nevedly, neboť zápis z následujícího zasedání pouze konstatuje, že „osobnostní profily kandidátů vykazují podobné výsledky“ a že „oba kandidáti mají vysoké předpoklady pro řídící funkci“. Misky vah se nicméně nakonec vychýlily ve prospěch Magdaleny Juříkové, když se k ní na rozdíl od hlasování v prvním kole přiklonila radní pro kulturu a členka komise Helena Třeštíková (Praha sobě).

Že má Juříková zůstat ve funkci, byl naopak od počátku pevně přesvědčen další zástupce města, předseda Výboru pro kulturu, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy a provozovatel solária Jan Wolf (KDU-ČSL). „Radou to prošlo jednomyslně. Neumím si představit, že by se nyní, v době koronaviru, dělaly zásadní změny,“ vyjádřil se Wolf pro Aktuálně, poté co výsledek výběrového řízení odsouhlasila městská rada. Podle zápisu Wolf také v druhém kole rozhodování upozornil na to, že člen komise, ředitel Ústavu dějin umění AV ČR Tomáš Winter je podjatý, neboť spolupracuje s Marcelem Fišerem na realizaci výstavních projektů v Galerie výtvarného umění Cheb, sám Winter přitom na tuto okolnost upozornil komisi hned na jejím prvním jednání. Komise tak Wolfovu námitku odmítla s odkazem na to, že již byla projednána. Pro Magdalenu Juříkovou nicméně nehlasovali pouze zástupci města a městských organizací. Zastánkyní kontinuity byla také dlouholetá ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helena Koenigsmarková a hlasoval pro ni také kulturní manažer Jiří Suchánek.

Mluvčí magistrátu uvedl pro Aktuálně, že se komise rozhodla pro Juříkovou „zejména s ohledem na její koncepci v oblasti správy a rozvoje budov ve správě galerie“ a „také díky směřování k výzkumné práci, protože se vyrovnala s otázkami na činnost a reakci na očekávanou krizovou dobu“. Významnou položku v koncepci, s níž se dosavadní ředitelka do konkurzu hlásila, představuje plán galerii akreditovat jako vědecko-výzkumné pracoviště, což by jí umožnilo žádat o prostředky z výzkumných grantů. S tím souvisí i personální změny v odborném oddělení, na jehož neutěšený personální stav si sama Juříková stěžovala na ČRo Vltava v pořadu Akcent. Koncepce zmiňuje dosud neexistující post zástupce ředitele pro vědu a výzkum.

Magdalena Juříková se dále v koncepci detailně věnuje investičním plánům, jako jsou rekonstrukce krovů a střechy Colloredo-Mansfeldského paláce nebo plánované opravy Trojského zámku. Vyzdvihuje rovněž roli galerie jako správce veřejné plastiky v hlavním městě a přibližuje způsob, jak má být tato role reflektována ve výstavním programu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné