Veselého sochy poškozeny vandaly

Václav Štefan zprávy září 2007

Liberec – Festival Sculpture forum 2007, v jehož rámci bylo na libereckém Soukenném náměstí dočasně instalováno devět soch od současných českých výtvarníků, poznamenalo řádění vandalů. Výtvarná díla měly střežit kamery městské policie, pachatele ovšem nezaznamenaly. Aleš Veselý, jeden z účastníků výstavy, jehož dvě sochy byly nejvíce poškozeny, proto nechal koncem srpna obě svá monumentální díla předčasně odvést.

Výstava Sculpture forum měla původně trvat až do konce října. Byla zamýšlena jako součást programu čtvrtého mezinárodního bienále Industriální stopy, jehož se Liberec účastní letos poprvé. Pořadatelem výstavy je společnost Spacium, která již řadu let ve městě buduje unikátní galerii soch ve veřejném prostoru. Zatím naposled, začátkem letošního června, byla na liberecké pěší zóně instalována socha-lavička od Lukáše Rittsteina.

Veselého díla půjde opravit, v současném stavu jsou však pouhými nefunkčními torzy. Soše Unstable Cube byla ulomena tyč uvnitř sochy a socha Space-Point přišla o zavěšené břemeno. Po opravě se ale již na výstavu nevrátí. „Není záruka ze strany města a Spacium nevládne takovými prostředky, aby díla ochránilo před opětovným poškozením. Chválím je za to, že tu udělali tuto akci, ale je podceněná stránka ochrany, díla nejsou ani pojištěna,“ vysvětluje Veselý. Organizátorům také zazlívá, že kusy soch nechali povalovat jen tak na zemi a nesnažili se chránit je před dalším poškozením.

Ředitelka Spacia a kurátorka výstavy Ivona Raimanová uvedla, že je to poprvé, co se jako pořadatelé setkali s takovým vandalismem. Výstava podle ní i přes vzniklé komplikace nadchla hlavně umělecky zaměřenou a odbornou veřejnost. Společnost zajistila odvoz Veselého soch zpět do jeho ateliéru a současně podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné