Výběr pro Janáka

Karolina Jirkalová staveniště červenec 2009

Dům umění města Brna, který připravuje na rok 2001 velkou průřezovou výstavu o Pavlu Janákovi, se rozhodl, že na architektonické řešení tohoto putovního projektu vypíše architektonickou soutěž. Kurátorka výstavy Vendula Hnídková tak bude moci od počátku spolupracovat s architekty, případně grafiky.

Z pětice vyzvaných se nakonec soutěže účastnily tři ateliéry zastupující nejmladší generaci architektů – Skupina, A1ARCHITECTS a ateliér MOBA. Zástupci všech tří ateliérů jsou shodou okolností aktivní také na poli prezentace a popularizace architektury – Marcela Steinbachová ze Skupiny stojí za občanským sdružením Kruh, A1ARCHITECTS tvoří zároveň občanské sdružení VERSUS ARCHITEKT, MOBA se zase personálně překrývá s Centrem pro středoevropskou architekturu.

Jako nejlepší byl nakonec vybrán návrh ateliéru A1ARCHITECTS. Jejich řešení je výjimečné především estetickou i funkční jednotou a provázaností všech složek – od panelů až po nástin grafiky propagačních materiálů. Navíc, jak zdůrazňují i sami autoři, je velmi variabilní: „Navržená koncepce nepředstavuje definitivní kompaktní celek, ale spíše formální strategii, která umožňuje bezešvé přizpůsobení případné putovní verze výstavy rozmanitým formátům i proměnlivým finančním možnostem.“ Návrh ateliéru A1ARCHITECTS vychází z Janákových myšlenek i formálních proměn jeho architektonických i designových návrhů. Autoři se pohybují v sestavě základním forem a prosté a působivé kombinace černé a bílé. Architektura výstavy volně přechází do vizuálního stylu projektu, je snadno rozpoznatelná a těžko se zapomíná.

Architektonické řešení výstav a expozic je jednou z nejpodceňovanějších vrstev naší výtvarné a architektonické scény. V poslední době se však zdá, že zkostnatělé ledy se přece jen pomalu začínají lámat – k expozicím se dostávají nápadití tvůrci střední a mladší generace. Zmiňme alespoň Baladránovo řešení výstavy Karla Teigeho v Olomouci, před pár dny otevřenou stálou expozici Ostravského muzea od ateliéru Skupina či připravovanou expozici o české státnosti do památníku na Vítkově, kterou řeší ateliér Transat architekti.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné