výstavní tipy - zahraniční

redakce tipy únor 2020

Kam v únoru za uměním do zahraničí? Studená válka a architektura. Příspěvek k demokratizaci Rakouska po roce 1945 – Mikina s kapucí – Van Eyck. Optická revoluce – Edward Hopper – Steve McQueen – Barevní bohové: Zlatá edice

STUDENÁ VÁLKA A ARCHITEKTURA. PŘÍSPĚVEK K DEMOKRATIZACI RAKOUSKA PO ROCE 1945
17. 10. 2019 – 24. 02. 2020
Architekturzentum, Vídeň

Rakousko se po druhé světové válce stalo centrální scénou studené války – až do roku 1955 bylo jeho území (včetně Vídně) rozděleno do okupačních zón spravovaných vítěznými mocnostmi, tedy USA, Velkou Británií, Francií a Sovětským svazem. Soutěžení obou politických a ekonomických systémů se výrazným způsobem promítlo i do rakouské architektury. Výstava představuje nejvýraznější poválečné stavby, stejně jako konkrétní protagonisty a témata dobových diskusí v kontextu globálního konfliktu Východu a Západu. Kulturní politiky jednotlivých mocností šly často proti místním tradicím a zájmům, na druhou stranu zdejší architekti tyto kulturní transfery často využili k vlastnímu profesnímu rozvoji.

MIKINA S KAPUCÍ
1.12. 2019 – 12. 4. 2020
Het Nieuwe Instituut, Rotterdam

Výstava v rotterdamském centru architektury a designu sleduje, jakých významů může nabýt zdánlivě bezpříznakový kus oblečení, jakým je mikina s kapucí. Tzv. hoodie, původně praktické ošacení pro dělníky, je podle autorů výstavy snad již posledním oděvem západní módy s politickým nábojem. Jde o oděv komunikující všemožné sociální a kulturní nuance v závislosti na genderu, původu, věku a chování jejího nositele a vypovídající naopak i o předsudcích a politických názorech okolí.

VAN EYCK. OPTICKÁ REVOLUCE
1. 2. – 30. 4. 2020
Museum voor Schone Kunsten, Gent

Belgické muzeum anoncuje vůbec největší výstavu Jana van Eycka (kol. 1390‒1441), která kdy proběhla. Do současnosti se z prací slovutného vlámského primitiva dochovala dvacítka děl, z nichž se zde představí polovina. Výstava probíhá symbolicky ve městě, jehož katedrála ukrývá umělcův Ghentský oltář. Právě osm nově zrestaurovaných panelů vnější strany oltáře bude ústředním dílem výstavy. Van Eyckovy malby doplní dílenské práce, kopie nedochovaných děl a stovka prací jeho současníků.

EDWARD HOPPER
26. 1. – 17. 4. 2020
Fondation Beyeler, Basilej

Jeden z nejoblíbenějších amerických malířů minulého století Edward Hopper (1882‒1967) je znám především svými znepokojujícími obrazy lidské osamělosti plnými napětí, které se odehrávají zpravidla v kulisách moderního života. Švýcarská výstava si klade za cíl akcentovat jeho venkovské scény, krajinomalbu a výjevy z krajiny městské.

STEVE MCQUEEN
13. 2. – 11. 4. 2020
Tate Modern, Londýn

Steve McQueen (*1969) je dnes mezi kulturymilovnou veřejností známý především jako režisér čtyř celovečerních filmů a držitel Oscara za snímek Dvanáct let v řetězech. Do světa kinematografie ale vstoupil z oblasti výtvarného umění (v roce 1999 se stal laureátem Turnerovy ceny), kde pracuje především s pohyblivým obrazem. Mezi témata, jimž se dlouhodobě věnuje, patří otázky identity a historie. Výstava má retrospektivní formu.

BAREVNÍ BOHOVÉ: ZLATÁ EDICE
30. 1. – 30. 8. 2020
Liebighaus, Frankfurt

Frankfurtské muzeum sochařství se po více jak desetiletí vrací k tématu polychromie v antickém sochařství. V roce 2008 projekt Bunten Götter přitáhl značnou pozornost, stejně jako řada jeho revidovaných repríz, které od té doby putovaly po celém světě. Systematické, na původním výzkumu založené odhalování historické podoby antických skulptur se stalo senzací, které se dychtivě chopila světová média. Pozornost budil snědý inkarnát antických těl stejně jako pestré barvy jejich oděvů a šperků; obojí v příkrém rozporu s představou mramorově bělostné antiky. „Zlatá edice“ představuje výstavní tečku za celým projektem, je na ní k vidění 60 recentních rekonstrukcí, nechybí ani ukázky rekonstrukcí z 19. století.

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné