Young architect award 2011

Karolina Jirkalová staveniště říjen 2011

Koncem září byly vyhlášeny výsledky třetího ročníku ceny pro studenty a mladé architekty do 33 let Young architect award 2011.

Ústředním motivem soutěže je veřejný prostor sídel, konkrétně byla letos vyhlášena dvě témata: Centrum a okraje a Město a voda. Ta byla rovněž zahrnuta do nabídky letních semestrálních prací v ateliérech na všech fakultách s výukou architektury v ČR.

V kategorii Ideové studie a školní práce byly oceněny tři návrhy: diplomní projekt Idy Čapounové z Fakulty architektury ČVUT v Praze s názvem Měchnov - český venkov, návrh Revitalisation of the main square in Zgornje Gorje od Polonci Kastelic z univerzity v slovinské Lublani a do třetice práce Řeka a město / Vltava a Praha od Jakuba Jílka z Fakulty architektury ČVUT. V kategorii Projekty a realizace byla oceněna realizace zemědělského učiliště v městě Catabola v Angole od dvojice architektek Pavlíny Macháčkové a Kláry Makovcové. Udělena byla také Cena architekta Josefa Hlávky, kterou získal absolvent Technické univerzity v Liberci David Pavlišta za svůj diplomní projekt na revitalizaci Horního náměstí v Jablonci nad Nisou. Z dalších ocenění jmenujme alespoň Cenu rektora ČVUT, kterou získala práce Ulice města od Martina Gaberleho.

Vážnost celé soutěži dodává porota, která má každý rok jiné složení, vždy ji však tvoří respektovaní architekti. Letos se v porotě objevil například Jakub Cigler, Jan Jehlík, Petr Hrůša, či Radek Suchánek. Vypsané kategorie byly velmi nerovnoměrně obeslány: zatímco mezi ideovými a školními pracemi bylo skutečně z čeho vybírat, do kategorie Projekty a realizace přišlo řádově méně návrhů. Jen minimum z nich pak tvořily realizované projekty.Vypovídá to především o tom, že absolventi architektonických škol v dnešní době nemají mnoho vlastních zakázek. Je otázkou, zda by nemělo smysl posunout věkovou hranici této soutěže ze 33 alespoň na 35 let, jako je to u výtvarné Ceny Jindřicha Chalupeckého. Než architekt postaví svůj první dům, kristova léta už mívá často dávnou za sebou.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné