Young Architect Award 2012

Karolina Jirkalová staveniště říjen 2012

Již počtvrté byla letos udělena cena Young Architect Award pro začínající architekty do 33 let. Tématem letošního ročníku byl veřejný prostor v historickém kontextu. Vzhledem k tomu, že do soutěže přišly pouze 2 realizace oproti 59 projektům, se porota rozhodla udělit ceny pouze v kategorii projekty.

Vítězkou letošní Young Architect Award se stala Zuzana Procházková z ateliéru Jiřího Suchomela na Fakultě umění a architektury TU v Liberci za projekt Muzea a školy flamenca do španělského Jerezu. Porota ocenila, že projekt řeší rozsáhlou část zpustlého historického jádra města a vnáší tam novou kvalitu. Druhou cenu a zároveň Cenu architekta Josefa Hlávky a cenu Archiwebu získala Tereza Komárková z ateliéru Zdeňka Fránka rovněž na FUA TU v Liberci. Její projekt Knihovny Martina Kabátníka do Litomyšle nejen obohacuje historické náměstí o nový veřejný prostor, ale rovněž ho nově propojuje s částí města u řeky Loučné. Podle poroty také „architektonicky intimně dotváří jedinečné historické prostředí“. Třetí cenu obdržel slovinský student architektury Rok Škerjanc z Fakulty architektury Univerzity v Lublani za Kulturní a sociální centrum do francouzského La Clayette. Škerjanc je zároveň laureátem Ceny veřejnosti (hlasování na www.yaa.cz). Posledním z oceněných projektů je revitalizace kláštera paulánů v Nové Pace od Tomáše Zdvihala z atelieru Hendrych-Janďourek na FUA TU v Liberci, který získal Cenu rektora ČVUT za školní práci.

V porotě letošního ročníku YAA zasedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková, proděkan FUA TU v Liberci Jiří Suchomel a architekti Ladislav Kuba (Kuba & Pilař Architekti), Petr Lešek (Projektil architekti) a Vladimír Vašut (Under-construction architects). Sponzorem letošního ročníku byla firma Beton Brož.

Možná důležitější než konkrétní výsledky je letos statistika přihlášených i oceněných prací. Pouhé dvě přihlášené realizace jsou neveselou zprávou o prvních letech praxe mladých architektů. Již loni byla kategorie realizací podstatně méně obeslána než projektová část, letošní výsledek pak jednoznačně hovoří pro posunutí věkové hranice alespoň na 35 let. Ve stávající podobě se YAA stává soutěží školních projektů, čímž v podstatě dubluje Olověného Dušana, Ještěd v kleci, Cenu Bohuslava Fukse a částečně i Přehlídku diplomových prací. Je rovněž otázka, zda lze společně hodnotit školní práce a volné projekty (přihlášených jen 6), které vznikají bez supervize pedagoga.

Co se týče výsledků, na první pohled zde dominují práce z liberecké fakulty, a to i přesto, že například z ČVUT přišlo výrazně více přihlášek. Za úvahu také stojí, že stejně jako loni byly v soutěži úspěšnější budoucí architektky než jejich mužští kolegové. V architektonické praxi se tento poměr ostře obrací  úspěšných architektek s vlastní praxí je v Česku jako šafránu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné