Z Krumlova do Benátek
Karolina Jirkalová staveniště duben 2018
Praha – Kateřina Šedá, která vyhrála výběrové řízení na expozici v česko-slovenském pavilonu na letošním 16. architektonickém bienále v Benátkách, představila koncem března svůj připravovaný projekt UNES-CO. Vzniká ve spolupráci s Egon Schiele Art Centrem v Českém Krumlově. Východiskem se stal problém, který sužuje stejně tak Krumlov, jako Benátky a další turisticky atraktivní města – v jejich centrech již nikdo nebydlí, místní je postupně vyklidili a přenechali je turistům a souvisejícím službám.
Kateřině Šedé tato turisticky exponovaná místa v jistém smyslu připomínají sociálně vyloučené lokality: „Domy, ve kterých nikdo nežije. Obchody, které nikdo nepotřebuje. Ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně se vyhýbají.“ Právě tato podobnost autorku inspirovala k projektu UNES-CO, jehož základem je fiktivní stejnojmenná firma, která se pokouší tento trend alespoň v Českém Krumlově zvrátit. Zájemci dostanou zdarma k dispozici byty v centru, a k tomu ještě mzdu za to, že v nich budou žít své všední životy. Pavilon v benátském Giardini se pak změní v sídlo této firmy a jeho návštěvníci zde budou moci sledovat přímý přenos z Krumlova. Podle Šedé není cílem projektu turismus kritizovat, ale „najít způsob, jak cizince zastavit a dát mu na chvíli možnost stát se místním“. „Pohled z očí do očí – to je klíč, jak vyloučenou lokalitu proměnit ve společné místo,“ dodává autorka.
Expozice v česko-slovenském pavilonu na předchozí architektonické přehlídce v roce 2016 se zabývala teoretickou, kunsthistorickou, architektonickou i uměleckou interpretací jedné z klíčových staveb pozdní moderny v Československu – rekonstrukcí a přístavbou budovy Slovenské národní galerie od architekta Vladimíra Dedečka, která byla dokončena v roce 1979. Projekt, který kladl na návštěvníky velké intelektuální i časové nároky, tak letos vystřídá zcela odlišný koncept. Návštěvníka vtáhne do hry, která ho vyzývá k opuštění jeho bezpečné a známé turistické role.
Kurátorkami letošního bienále architektury v Benátkách jsou irské architektky Yvonne Farrell a Shelley McNamara, které společně vedou ateliér Grafton Architects. Jeho název zní Freespace (volný prostor) – má vyjadřovat velkorysost ducha a smysl lidskosti, které stojí v samém jádru architektonické práce.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné