Z lázní bude galerie

Karolina Jirkalová zprávy říjen 2011

Liberec – V září začala rekonstrukce novorenesančních lázní v Liberci pro potřeby Oblastní galerie.

Většinu nákladů pokryjí evropské dotace, Liberec dostal na rekonstrukci více než 300 milionů korun. Projekt je jedním z trojice staveb, které na jaře zapříčinily rozpad radniční koalice – někdejší primátor Jan Korytář ze strany Změny pro Liberec považoval zakázky na jejich realizaci za předražené. Po sporech uvnitř koalice odešla Korytářova strana do opozice.

Honosná novorenesanční budova Lázní císaře Františka Josefa I. patří k nejcennějším památkám ve městě. V letech 1900 až 1902 je nechala postavit Liberecká spořitelna podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Po druhé světové válce začala budova chátrat, původnímu účelu sloužila nicméně až do 80. let minulého století, kdy byl v Liberci otevřen nový plavecký bazén. Po revoluci dům vystřídal několik majitelů a jeho stav se radikálně zhoršoval. Nakonec stavbu v dražbě za devět milionů korun koupila liberecká radnice.

Po rekonstrukci by měl budovu lázní převzít Liberecký kraj pro potřeby Oblastní galerie. Město výměnou získá dosavadní sídlo galerie, romantický Liebiegův dům z roku 1904, který potřebám galerie nevyhovuje a navíc je rovněž v havarijním stavu. Město by v něm chtělo vybudovat expozici věnovanou Liebiegovým, rodině místních podnikatelů v textilním a automobilovém průmyslu.

Ředitel Oblastní galerie v Liberci Jan Randáček je s tímto řešením spokojen, podle něj bude v budově lázní dostatek prostoru pro pořádání stálých a krátkodobých výstav, ale i pro depozitář. Do nové galerie navíc bude možné umístit i rozměrnější exponáty, což ve stávající budově nebylo možné. Součástí nového sídla Oblastní galerie má být i kavárna a knihkupectví. Realizace by měla být dokončena v prosinci 2013.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné