Za Davidem Kopeckým

Karolina Jirkalová staveniště květen 2009

V úterý 7. dubna zemřel po krátké těžké nemoci architekt David Kopecký. Bylo mu 46 let.

David Kopecký se narodil v roce 1963 v Praze a začátkem 90. let vystudoval školu architektury Emila Přikryla na Akademii výtvarných umění v Praze. Poté žil nějaký čas v Londýně, kde se seznámil se slovenským architektem Jánem Studeným, který rovněž prošel Přikrylovou školou. V roce 1995 pak společně založili vlastní česko-slovenskou architektonickou kancelář – studio ksa. Ta má dvě rovnocenné pobočky – v Praze a Bratislavě.

Upozornili na sebe v roce 2000, kdy byl dokončen experimentální dům ve slovenské Stupavě. Montovaný ocelový skelet nesl fasádu ze skleněných tvárnic (tzv. copilitu), vyvinutých pro průmyslové stavby. Jednoduchý kvádr domu s transparentní fasádou byl uvnitř členěn systémem posuvných stěn, díky nimž bylo možné libovolně měnit počet a velikost místností. Majitel však fasádu domu ve Stupavě po několika letech demontoval. „Zvažovali jsme několik variant,“ vysvětloval Kopecký loni v rozhovoru pro Archiweb. „Copilitovou fasádu si nakonec vybral sám investor a nikoho z nás tehdy nenapadlo, že jeho žena nebude ochotná v tak obnaženém domě bydlet.“ Několika cenami ověnčený experimentální dům, asi nejsilnější realizace Davida Kopeckého, tak byl po pár letech užívání přestavěn na tradiční rodinný domek.

Pro česko-slovenský pavilon v Benátkách připravili Kopecký se Studeným v roce 2002 projekt Modular next – koncept bydlení budoucnosti. Autoři vytvořili systém architektury bez architektů, postupně rostoucí strukturu, která se skládá z jednotek bytů, které si mohou majitelé v mezích systému navrhnout zvenku i zevnitř sami.

Z dílny studia ksa. vzešly ještě přinejmenším dvě výrazné realizace: dům ve slovenském Senci a především často publikovaný dům v Černošicích u Prahy, který loni získal českou architektonickou Grand Prix. Na těchto dvou stavbách se však David Kopecký nepodílel, pracoval v té době na projektu domu na Okoři, který však pravděpodobně nebude realizován.

„Jsme Přikrylovi žáci,“ zdůrazňoval David Kopecký v již citovaném rozhovoru. „Nedal nám tehdy jinou možnost, jak s ním komunikovat, než zmobilizovat veškeré vnitřní síly. Byla to výheň. Nikdy mu to nezapomenu a nebýt jeho, tak jsme to už možná vzdali. Ale jsme stále naživu.“ Ani škola Emila Přikryla však bohužel nezaručuje nesmrtelnost. David Kopecký už není mezi námi.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné