Zachraňte betonová monstra!
Karolina Jirkalová staveniště listopad 2017
Frankfurt nad Mohanem – Pod názvem SOS brutalismus – Zachraňte betonová monstra prezentuje Německé architektonické muzeum (DAM) ve Frankfurtu nad Mohanem výsledky globálního výzkumu brutalistické architektury 50. až 70. let. Výstava je součástí stejnojmenné kampaně usilující o změnu pohledu na budovy postavené v tomto duchu. Apel v podtitulu výstavy reaguje na problém, který známe i u nás – budovy v brutalistickém stylu jsou obecně vnímány jako „monstra“ a mnohým z nich hrozí demolice. Možná k takovému pohledu svádí i název tohoto stylu, který je vykládán jako brutální, bezohledná architektura, navzdory tomu, že pochází z francouzského výrazu pro surový beton (beton brut). Estetika brutalismu stojí na syrových odhalených materiálech (především betonu) a konstrukcích a je až sochařsky expresivní. Jak zdůrazňují i autoři frankfurtské výstavy, jde přes všechen odpor veřejnosti o výjimečně fotogenická díla, která v posledních letech získávají na Facebooku a Instagramu kultovní status.
Výstava v DAM, která poběží od 9. listopadu do 2. února, představuje především budovy z Brazílie, Japonska, Izraele, bývalé Jugoslávie a Velké Británie. Autoři je budou prezentovat prostřednictvím modelů ve velkém měřítku a také menšími betonovými odlitky. K výstavě vychází také obsáhlý, více než sedmisetstránkový odborný katalog. Jeho divočejším doplňkem je pak otevřená online databáze brutalistických staveb z celého světa, kam může volně přispět kdokoli, kdo chce „zachránit svou milovanou brutalistickou příšeru“. Funguje trochu jako atlas ohrožených druhů – domy jsou kategorizovány podle míry ohrožení či případné ochrany, najdeme tu i budovy, které již byly strženy.
V této chvíli má databáze více než tisíc položek, z České republiky je tu ale jen sedm staveb – Chemopetrol, Transgas, Dům bytové kultury, Kotva a Koospol v Praze, Obchodní dům Labe a pojišťovna v Ústí nad Labem a hotel Thermal v Karlových Varech. Přestože nepatříme mezi brutalistické velmoci a například do architektury bytových staveb se tento styl téměř nepromítl (výjimkou jsou „experimenty“ Rudolfa Bergra v Chomutově), kvalitních příkladů brutalistické architektury se u nás najde bezpochyby mnohem více. Údaje o českých stavbách v databázi jsou navíc jen velmi kusé. Fanoušky odkazujeme na www.sosbrutalism.org.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné