Zachraňte betonová monstra!

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2017

Frankfurt nad Mohanem – Pod názvem SOS brutalismus – Zachraňte betonová monstra prezentuje Německé architektonické muzeum (DAM) ve Frankfurtu nad Mohanem výsledky globálního výzkumu brutalistické architektury 50. až 70. let. Výstava je součástí stejnojmenné kampaně usilující o změnu pohledu na budovy postavené v tomto duchu. Apel v podtitulu výstavy reaguje na problém, který známe i u nás – budovy v brutalistickém stylu jsou obecně vnímány jako „monstra“ a mnohým z nich hrozí demolice. Možná k takovému pohledu svádí i název tohoto stylu, který je vykládán jako brutální, bezohledná architektura, navzdory tomu, že pochází z francouzského výrazu pro surový beton (beton brut). Estetika brutalismu stojí na syrových odhalených materiálech (především betonu) a konstrukcích a je až sochařsky expresivní. Jak zdůrazňují i autoři frankfurtské výstavy, jde přes všechen odpor veřejnosti o výjimečně fotogenická díla, která v posledních letech získávají na Facebooku a Instagramu kultovní status.

Výstava v DAM, která poběží od 9. listopadu do 2. února, představuje především budovy z Brazílie, Japonska, Izraele, bývalé Jugoslávie a Velké Británie. Autoři je budou prezentovat prostřednictvím modelů ve velkém měřítku a také menšími betonovými odlitky. K výstavě vychází také obsáhlý, více než sedmisetstránkový odborný katalog. Jeho divočejším doplňkem je pak otevřená online databáze brutalistických staveb z celého světa, kam může volně přispět kdokoli, kdo chce „zachránit svou milovanou brutalistickou příšeru“. Funguje trochu jako atlas ohrožených druhů – domy jsou kategorizovány podle míry ohrožení či případné ochrany, najdeme tu i budovy, které již byly strženy.

V této chvíli má databáze více než tisíc položek, z České republiky je tu ale jen sedm staveb – Chemopetrol, Transgas, Dům bytové kultury, Kotva a Koospol v Praze, Obchodní dům Labe a pojišťovna v Ústí nad Labem a hotel Thermal v Karlových Varech. Přestože nepatříme mezi brutalistické velmoci a například do architektury bytových staveb se tento styl téměř nepromítl (výjimkou jsou „experimenty“ Rudolfa Bergra v Chomutově), kvalitních příkladů brutalistické architektury se u nás najde bezpochyby mnohem více. Údaje o českých stavbách v databázi jsou navíc jen velmi kusé. Fanoušky odkazujeme na www.sosbrutalism.org.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné