Zachraňte Svět!

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2010

Některé budovy jsou významné jako památky dějin stavitelství, jiné jsou důležité tím, co se dělo v nich nebo kolem nich – například olšanská vila S. K. Neumanna. Jsou také výjimečné stavby, ve kterých se snoubí obojí. Patří mezi ně také libeňský Palác Svět, který je neodmyslitelně spojen s dílem i životem spisovatele Bohumila Hrabala. Světův dům však již od poloviny 90. let nezadržitelně chátrá a dnes je z něj poloviční ruina, která drží pohromadě jen díky dřevěným vzpěrám. Na ostudný stav domu upozornil 10. října happening, který uspořádala psychiatrička Eva Tomková-Štolbová. Představila zde petici Zachraňte Palác Svět, kterou je možné podepsat v lékárně na náměstí Dr. Holého v Libni. Ta bude předána novému starostovi Libně. To není všechno – majiteli domu Antoniu Crispinovi zaslala dopis na jeho adresu na Bahamách a chystá další pokojné demonstrace (předpokládaný termín 11. 11.).

Velkorysý „Světův dům“ nechal v polovině 30. let postavit podnikatel Ladislav Svět. Autorem projektu byl stavitel František Havlena, který mimo jiné navrhl také novoklasicistní arcibiskupský seminář v Praze-Dejvicích (1931) či kostela sv. Václava v Kladně-Rozdělově v pseudobyzantském slohu (1925). Libeňský nárožní palác měl přece jen modernější, funkcionalistickou podobu a v jeho útrobách bylo kromě Hrabalova automatu Svět také kino, kavárna v patře a dvě velká bytová křídla.

Budova měla od počátku velké problémy se spodní vodou – zabránit jejímu prosakování do kina v suterénu měla zabránit vana z železobetonových desek vyložená olovem. Přesto byl sál opakovaně zaplavován, od 60. let voda pomalu narušovala základy. Další ranou byly povodně v roce 2002, které narušily statiku budovy. Její vlastník, italský podnikatel Antonio Crispino, chtěl problémy s technickým stavem domu vyřešit jednoduše – demolicí. Ministerstvo kultury však Světův dům v září roku 2003 prohlásilo za kulturní památku, a tím zabránilo jeho stržení.

V roce 2008 měla začít rekonstrukce celého paláce Svět, na projekt prostějovské kanceláře CAD Projekt Plus už bylo vydáno i stavební povolení. Kino mělo být kvůli špatnému technickému stavu zasypáno, zbytek budovy však měl být obnoven, včetně automatu Svět s uličními vitrínami, který měl připomínat Hrabalovy časy. Stavební práce však do dnešního dne nebyly započaty.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné