Západočeská galerie v novém kabátě

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2009

Plzeň – Západočeská galerie v Plzni představila svou novou tvář – zmodernizované interiéry, logo a vizuální styl. Zároveň dokončila strategickou koncepci rozvoje do roku 2012. Tyto změny souvisí s novým směřováním galerie, které nastartoval nástup Romana Musila do funkce ředitele v prosinci 2007.

Modernizaci výstavních prostor svěřila Západočeská galerie architektům Romanu Kouckému a Šárce Malé. Ti z Masných krámů a výstavní síně „13“ vytvořili jasně čitelnou opozitní dvojici – velká bílá x malá černá. Masné krámy architekti pojali jako velkou bílou galerii, jejich zásahy byly minimální – původní prostor jen očistili a zazděním dvou nik zjednodušili orientaci návštěvníků. Větší proměnou prošla komorní galerie v Pražské ulici 13, kde je i sídlo celé instituce. Do členitých renesančních prostor mázhauzu vložili architekti „kontinuální černou stěnu, která elasticky překlenuje rohy, běží beze stínů, komunikuje s historickými stropy“. Pocit intimity ještě podtrhuje černý koberec tlumící kroky a bodové nasvícení obrazů, vystupujících z černého podkladu. Novou podobu má i přednáškový sál v druhém patře budovy, opět je použita černo-bílá škála.

Jak říká sám architekt Koucký, jde v podstatě jen o divadelní efekty, scénografii, vzhledem k tomu, že budova v Pražské 13 nepatří přímo Západočeské galerii, nešlo nijak zasahovat do dispozic. Rozpočet na rekonstrukce byl navíc velmi omezený a nevešla se do něj například výměna světlíků v Masných krámech, která by galerii prospěla.

Autorem nového loga a vizuálního stylu Západočeské galerie v Plzni je grafický designér Robert V. Novák (mimo jiné i autor grafického designu tohoto časopisu). Jeho logo vychází z počátečních písmen názvu galerie a je v čisté purpurové barvě. Ta se ostatně stala pro galerii nepřehlédnutelnou – jsou v ní vyvedeny i vstupní dveře.

„Současné změny v ZČG považujeme za první krok k získání nové galerijní budovy, na kterou Plzeň čeká už téměř sto let,“ říká Robert Musil. A nemluví do větru: právě v těchto dnech byl na Západočeský kraj převeden pozemek U Zvonu, kde by měla nová budova vyrůst. Ředitel Musil už se těší, že s novou budovou bude konečně namístě přejmenovat Západočeskou galerii na Muzeum umění. To podle něj více vystihuje poslání instituce.

Současné změny v ZČG považujeme za první krok k získání nové galerijní budovy, na kterou Plzeň čeká už téměř sto let. Konkurence na trhu evropského kulturního turismu je obrovská. Všude kolem nás je řada srovnatelných příkladů a nároční evropští kulturní turisté si mohou vybírat. Proto je před námi velký úkol, jak nepropást příležitost a vytvořit instituci, která bude Plzeň vřazovat na mapu progresivních evropských regionů,“ uzavírá ředitel ZČG Roman Musil.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné