Zdraví a umění

Kateřina Černá zprávy listopad 2009

Praha – Nevelká Galerie Montanelli, která sídlí v Nerudově ulici, rozšířila po šesti letech fungování své prostory a změnila název. Nové Muzeum Montanelli (MuMo) bylo pod patronací Václava Havla otevřeno koncem září. Muzeum provozuje lékařka a úspěšná německá podnikatelka českého původu Dadja Altenburg-Kohlová, kterou širší veřejnost může znát jako mecenášku filmu Občan Havel.

Kromě podpory umění se Kohlová v Česku zaměřuje na propagaci preventivního samovyšetření prsu metodou MammaCare. „Uvědomuji si, že vše spolu nějak souvisí, veškeré duchovní i materiální hodnoty, kultura i zdraví. Chci využít svého času a alespoň něčím smysluplným do tohoto složitého systému přispět,“ shrnuje své pracovní motto mecenáška.

Kohlová se narodila v Praze, ale po roce 1968 emigrovala do Německa, kde dokončila studium medicíny. Jejím manželem je Edwin Kohl, zakladatel společnosti Kohlpharma, která je největším německým dovozcem léků s ročním obratem 628 milionů eur (údaj z roku 2005). Kohlová působí v rodinné firmě jako obchodní ředitelka.

Galerie Montanelli byla založena v roce 2003 a od počátku se věnuje především propagaci českého umění v Německu. Jejími partnery jsou Sárská galerie v Berlíně, Künstlerhaus v Saarbrückenu nebo prestižní frankfurtská AusstelungsHalle. Galerie sází na prověřenou českou tvorbu 50. až 80. let. Její rozpětí sahá od Jiřího a Běly Kolářových po Václava Bláhu a Miloše Šejna.

V Česku galerie dosud pořádala 4 až 6 výstav ročně, pravidelně se účastnila veletrhu Art Prague a letos i Prague Biennale v Karlíně. Tématem karlínské expozice byla Wo-man Power, tedy Ženská síla. Feministické sklony kurátorky Kohlové se odrážejí také na aktuální otevírací výstavě Muzea Montanelli Opening, která představuje díla 21 světových výtvarnic.

Tři z nich známe už z Karlína: Bosňanku Maju Bajević, Izraelku Sigalit Landau a Němku Ulrike Rosenbach. Z českých umělkyň zde najdeme Adrienu Šimotovou, Bělu Kolářovou, Jitku Válovou a fotografku Magdalenu Bláhovou. Číslo 21 je podle kurátorky symbolické. Znamená 21 let svobody, které oslavíme příští rok. Společným motivem značně různorodých prací pak má být vnitřní nebo vnější emigrace, tedy problém, s nímž má Kohlová osobní zkušenost.

Muzeum Montanelli do budoucna plánuje 3 až 4 výstavy ročně, což znamená o něco méně než bývalá Galerie Montanelli. Větší prostor mu však umožní podnikat náročnější a reprezentativnější přehlídky. V roce 2010 půjde o monografickou výstavu malíře Bedřicha Dlouhého a soubornou expozici Zdraví a umění. Ta shrne obě základní vášně mecenášky renesančního typu, paní Altenburg-Kohlové.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné