Zelňák a Václavák

Karolina Jirkalová staveniště leden 2011

V Praze i v Brně byly v posledních dnech přinejmenším odsunuty sporné zásahy do historického centra města.

V Brně rozhodla rada města o tom, že zkrácené územní řízení na vybudování podzemních garáží na Zelném trhu nebude možné. Zvrátila tak rozhodnutí předchozího vedení radnice. Konečný verdikt by měl padnout na konci ledna příštího roku, kdy bude o kauze jednat majetková komise města a posléze i zastupitelstvo. Proti záměru soukromých investorů se postavila odborná, ale i nejširší veřejnost, petici proti výstavbě podepsalo téměř pět tisíc lidí. Podzemní garáže na historickém náměstí odmítla i Vědecká rada ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové. Stavba by mohla ohrozit historické sklepy pod Zelným trhem i vzácnou kašnu Parnas. Otevřené nájezdové rampy by rovněž narušily stávající urbanistickou podobu náměstí, kde se konají pravidelné trhy.

Komplikuje se rovněž záměr demolice domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze, na jehož místě měla vyrůst novostavba. Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu pražské radnice povolil stržení domu navzdory negativnímu stanovisku pražského oddělení Národního památkového ústavu. Své rozhodnutí opírá mimo jiné o kladné vyjádření svého Sboru expertů pro památkovou péči. Ten však posuzoval záměr pouze na základě posudku investora, společnosti Václavské náměstí 19, který sepsal architekt Zdeněk Lukeš.

Proti demolici domu, který byl postaven v roce 1880 a do dnešní modernistické podoby upraven v roce 1920, se postavil Klub za starou Prahu. Podle něj má dům nezpochybnitelné architektonické kvality a je dochován včetně mnoha původních historických detailů. Staticky je navíc zcela v pořádku. Na podnět Klubu za starou Prahu přezkoumala rozhodnutí magistrátu památková inspekce ministerstva kultury. Podle ředitele inspekce Jiřího Varhaníka nepostupoval magistrát v souladu se zákonem, neboť dostatečně nezdůvodnil, proč nerespektoval námitky pražského pracoviště NPÚ proti demolici domu. Proti demolici se postavila rovněž nově zvolená rada městské části Prahy 1 – pozastavila výkon usnesení, které přijalo předchozí vedení městské části. To 9. listopadu, těsně před koncem svého funkčního období, novostavbu odsouhlasilo.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné