Zemřel Jan Pokorný
Karolina Jirkalová staveniště červenec 2008
Koncem května zemřel v New Yorku český architekt Jan Hird Pokorný. Bylo mu téměř 94 let. Narodil se roku 1914 v Brně, mládí strávil v Praze, kde vystudoval architekturu a stavitelství na ČVUT. Po nacistické okupaci utekl přes Švédsko do New Yorku. Tam si zkráceně zopakoval studia architektury na Kolumbijské univerzitě a velmi brzy se dostal k samostatné architektonické práci. Mezi jeho nejdůležitější realizace patří vysokoškolské kampusy v Hackettstownu, Stony Brooku a v Bronxu se solitérními stavbami knihoven, studentských klubů, koncertní haly. Koncem 50. let byl Jan Hird Pokorný jmenován na Kolumbijské univerzitě profesorem.
V 70. letech vstoupil v poměrně pokročilém věku do další etapy své práce – zaměřil se na rekonstrukce historických objektů. Na rozdíl od Evropy se v Americe koncepce ochrany starších budov teprve rodila. Stal se jednou z nejuznávanějších osobností v oblasti památkové ochrany – několik let předsedal památkové komisi města New Yorku. Mezi největší úspěchy Jana Pokorného na památkářském poli patří záchrana a obnova historické urbanistické enklávy Seaport z počátku 19. století, které vtiskl nový život. Týdeník Time tuto realizaci v roce 1983 právem označil za událost roku.
Jan Hird Pokorný patřil také mezi nejaktivnější členy krajanských sdružení. V roce 1997 se zasadil o to, aby byla instalována socha Antonína Dvořáka na místo zbořeného Dvořákova domu. A díky jeho trpělivé snaze a diplomatickému taktu získala Česká republika v prosinci 2001 Český národní dům v New Yorku (327 East, 73rd Street) za symbolickou cenu 1 dolaru. Pokorný také potom dohlížel na jeho rekonstrukci. „Byl to kultivovaný muž se způsoby a stylem starého světa,“ napsal v rozsáhlém nekrologu za Janem Hirdem Pokorným list New York Times.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné