Zemřel Jan Pokorný

Karolina Jirkalová staveniště červenec 2008

Koncem května zemřel v New Yorku český architekt Jan Hird Pokorný. Bylo mu téměř 94 let. Narodil se roku 1914 v Brně, mládí strávil v Praze, kde vystudoval architekturu a stavitelství na ČVUT. Po nacistické okupaci utekl přes Švédsko do New Yorku. Tam si zkráceně zopakoval studia architektury na Kolumbijské univerzitě a velmi brzy se dostal k samostatné architektonické práci. Mezi jeho nejdůležitější realizace patří vysokoškolské kampusy v Hackettstownu, Stony Brooku a v Bronxu se solitérními stavbami knihoven, studentských klubů, koncertní haly. Koncem 50. let byl Jan Hird Pokorný jmenován na Kolumbijské univerzitě profesorem.

V 70. letech vstoupil v poměrně pokročilém věku do další etapy své práce – zaměřil se na rekonstrukce historických objektů. Na rozdíl od Evropy se v Americe koncepce ochrany starších budov teprve rodila. Stal se jednou z nejuznávanějších osobností v oblasti památkové ochrany – několik let předsedal památkové komisi města New Yorku. Mezi největší úspěchy Jana Pokorného na památkářském poli patří záchrana a obnova historické urbanistické enklávy Seaport z počátku 19. století, které vtiskl nový život. Týdeník Time tuto realizaci v roce 1983 právem označil za událost roku.

Jan Hird Pokorný patřil také mezi nejaktivnější členy krajanských sdružení. V roce 1997 se zasadil o to, aby byla instalována socha Antonína Dvořáka na místo zbořeného Dvořákova domu. A díky jeho trpělivé snaze a diplomatickému taktu získala Česká republika v prosinci 2001 Český národní dům v New Yorku (327 East, 73rd Street) za symbolickou cenu 1 dolaru. Pokorný také potom dohlížel na jeho rekonstrukci. „Byl to kultivovaný muž se způsoby a stylem starého světa,“ napsal v rozsáhlém nekrologu za Janem Hirdem Pokorným list New York Times.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné