Zemřel Martin Roubík

Karolina Jirkalová staveniště říjen 2008

Po krátké nemoci zemřel 9. září architekt Martin Roubík, doslova nepřehlédnutelná osobnost české architektonické scény. Člověk, který se nebál mluvit nahlas kdykoli se mu cokoli nelíbilo. Ať už šlo o úroveň českého architektonické školství nebo teď naposled o neregulérní soutěž na novou budovu Národní knihovny.

Martin Roubík, kterému letos bylo 58 let, studoval na pražské VŠUP a na Škole architektury v Oslu, kam počátkem 70. let odešel. Po absolutoriu nastupuje v Oslu do ateliéru Lund + Slaatto Arkitekter. V roce 1988 stál při založení ateliéru Snøhetta, s nímž v polovině 90. let zvítězil v mezinárodní soutěži na Alexandrijskou knihovnu v Egyptě (1996–2002). V průběhu 90. let se v rámci Snøhetty podílí na dalších významných stavbách, například na Uměleckém muzeu v Lillehammeru nebo mostu přes fjord v Telemarku. Od roku 1999 má vlastní praxi v Praze, vede také kancelář GEM Architects. Učastní se mnoha českých i zahraničních soutěží, největším úspěchem je „vysoké čestné uznání“ v mezinárodní soutěži na Velké egyptské muzeum (2003). Oceněný projekt se stal součástí kolekce moderní architektury Národní galerie v Praze.

Jako pedagog působil nejprve v norském Trondheimu a od počátku 90. let pak na pražské ČVUT. Byl rovněž zvolen děkanem Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci, její rektor ho však odmítl jmenovat. V souladu se svou energickou náturou pak začal uvažovat o založení vlastní školy architektury. Jeho zájem o věci veřejné ho také dovedl do role mluvčího skupiny českých i zahraničních architektů kritizujících průběh soutěže o novou Národní knihovnu. Martin Roubík zemřel uprostřed rozdělané práce. Připojujeme se ke vzpomínce, kterou na Archiwebu uveřejnil Tomáš Novotný: „Zemřel neobyčejně citlivý člověk s maskou protivy, který nás všechny znepokojoval svým nekompromisním postojem, který se za nás bil, mnohdy proti naší vůli. Moc jsme mu nepomáhali, natož děkovali, jeho smrt nás zaskočila. Děkujeme.“

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné