Žijte s uměním!

Eva Nesvadbová názor květen 2007

Letošní již šestý ročník veletrhu současného umění Art Prague dokazuje, že se podařilo udržet zájem jak soukromých galeristů, tak hlavně veřejnosti. V předešlých pěti letech prošel veletrh jistým vývojem: především samotní galeristé postupem času připravují stále vybranější kolekce, expozice se na první pohled odlišují (ačkoliv se stále stává, že více galerií prezentuje některá stejná jména) a jejich osobní prezentace nabyla větší jistoty. Každým rokem – často z důvodu zániku galerie – odpadne jisté procento účastníků, na druhé straně však stále vznikají galerie nové a část z nich se vždy na Art Prague objeví.

Veletrh, na kterém se každoročně na jednom místě soustředí několik desítek galerií s prezentací tisícovky výtvarných originálů, je vzkazem širokému publiku, že zde existuje pestré fórum nabídky aktuálního dění. Odborná veřejnost je samozřejmě lépe orientována, ale pro běžného zájemce o umění či dokonce pro někoho, kdo se dosud s možností nákupu současného díla nesetkal, je veletrh ideální příležitostí. Zajímavý je nejen pro „začátečníka“, ale i pro zkušeného sběratele, který v průběhu roku nemá dostatek času na absolvování velkého množství výstav. Zde se mu nabízí vybraná nabídka v jednom týdnu na jednom místě. Každý si podle svého vkusu může vyhledat styl, který mu konvenuje, a galerijní dění pak sledovat po celou sezónu. Galeristé tento nárůst publika potvrzují od vzniku veletrhu.

Dalším přínosem veletrhu je i cenové srovnání. Tisk, pokud o trhu s uměním informuje, se zaměřuje především na aukční prodeje. Běžný čtenář se málokdy dozví o cenových relacích děl žijících autorů. Na veletrh si už ale našla cestu vrstva zájemců, kteří ceny sledují právě zde, a vědí, že originály lze pořídit i za dostupné částky. V prvních letech veletrhu byl ještě čitelný přehnaný respekt způsobený právě ostychem z nedostupnosti díla. Časem se tento postoj mění a lidé se stále více odhodlávají ke koupi.

Nezanedbatelnou rolí veletrhu je, že přispívá k našemu zviditelnění na mapě Evropy. Zvláště letos jsme zaznamenali nebývalý nárůst zájemců o účast z řad zahraničních galeristů. Počet participantů je bohužel zatím omezen místem, přesto se budou na veletrhu prezentovat nové galerie z Rakouska, Německa, Nizozemí a Austrálie. Objeví se i několik nových českých galerií. V posledních letech dokonce došlo k několika výměnným projektům mezi českými a zahraničními účastníky, což také určitou měrou přispívá k prezentaci našeho umění v Evropě.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné