Zrození malíře

Kateřina Černá zprávy březen 2010

Praha – V Galerii kritiků byl koncem ledna vyhlášen vítěz třetího ročníku Ceny kritiky za mladou malbu. Stal se jím pětadvacetiletý Vladimír Houdek z Nového Města na Moravě, nyní student malířského ateliéru Vladimíra Skrepla. Diváckou cenu si odnesl Marek Číhal z brněnské FAVU.

Vladimír Houdek původně vystudoval aranžérství a pracoval porůznu jako brigádník. Když se v 19 letech rozhodl naplno věnovat malbě, šlo o reakci na jistou zlomovou událost v jeho životě a obrazy pro něj měly terapeutický význam. „Malbu si od počátku nedokáže představit jinak než jako intenzivní proces a nekompromisní expresi, která vyžaduje osobní emocionální investici,“ komentuje jeho tvorbu člen poroty Michal Pěchouček.

Po svých prvních malířských konzultacích propadl Houdek beznaději, která ho nutila stále se zlepšovat. Jeho první samostatná výstava, nazvaná Jsem tvoje nálada, proběhla před dvěma lety v Galerii AM 180 a Houdek byl už tehdy avizován jako jedna z velkých nadějí mladé české malby. Letos v únoru, krátce po získání Ceny kritiky, pak představil své nejnovější práce na výstavě Chlapec náprstník v prestižní Galerii Jelení.

Houdkovy obrazy dříve zachycovaly různé traumatické, snové výjevy a byly až po okraj zaplněné figurami a symboly. V poslední době minimalizoval své výtvarné prostředky, objevil pro sebe malý formát a redukuje tvar až na pokraj abstrakce. Z dějin umění ho oslovuje například art brut. Houdkův další vývoj by měla začátkem příštího roku ukázat samostatná výstava v Galerii kritiků, která je spolu s katalogem tradiční odměnou pro laureáta.

Jestliže se minulý rok zadání soutěže rozšířilo na malbu a její přesahy, letos se Cena kritiky obloukem vrátila znovu k malbě. S výjimkou Miroslava Polácha, který byl ve finále už podruhé, přinesl letošní ročník samá nová jména. Se dvěma z nich, Denisou Krausovou a Jakubem Janovským, se čtenáři Art+Antiques již mohli setkat v rubrice Portfolio (AA 2008/11 a 2009/04). Dragana Živanovič vystavovala nedávno v Galerii hlavního města Prahy a Juraj Kollár získal za své „luxfery“ berlínskou cenu Celeste 2009. Nejen pro pisatelku těchto řádků byl důležitým objevem Adam Štech.

Cena kritiky za mladou malbu vznikla z iniciativy sdružení Artlab (Jiří David, Milan Salák). Poprvé byla udělena v únoru 2008 Ladě Gažiové, loni ji získal Evžen Šimera. Koncentraci na malbu zdůvodňovala pořadatelka soutěže, Vlasta Čiháková Noshiro, vždy tím, že je třeba odlišit se od konceptuálně zaměřené Ceny Jindřicha Chalupeckého. Teprve při letošních diskusích však vyšlo najevo, že cena je od počátku míněna také jako pocta malíři Vítu Soukupovi, který zemřel v prosinci 2007.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné