Ztohoven osvobozeno

Kateřina Černá zprávy duben 2008

Trutnov – Okresní soud v Trutnově 25. března osvobodil uměleckou skupinou Ztohoven, která se v červnu loňského roku nabourala do vysílání České televize fingovaným atomovým výbuchem. Státní zastupitelství vinilo skupinu ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy, za což jí hrozilo 200 hodin veřejných prací, nebo až tři roky vězení.

Kolem obvinění skupiny se rozpoutala veřejná diskuse. Petici, žádající prezidenta republiky o milost, podepsalo 14 tisíc lidí a informoval o ní i světový tisk, například deník New York Times. V petici se mimo jiné uvádí: „Případné potrestání tohoto uměleckého činu by bylo nebezpečným precedentem a také mezinárodní ostudou ČR. Byli bychom snad jediným státem ve vyspělém světě, který v dnešní době posílá umělce za mříže.“ Za skupinu Ztohoven se postavila i Národní galerie, když jí v prosinci udělila cenu NG 333.

Na stránkách www.ztohoven.com i před soudem členové skupiny skupiny (Prokop Bartoníček, David Brudňák, Michal Dvořák, Jan Kaláb, Hynek Štětka, Vladimír Turner a Matěj Hájek) uvedli, že cílem bylo upozornit na nebezpečí zaměňování skutečnosti a mediálního obrazu světa. V žádném případě nemělo jít o šíření poplašné zprávy.

Soudkyně Stanislava Suchánková zdůvodnila osvobozující verdikt tím, že „obraz výbuchu nebyl schopen způsobit znepokojení obyvatelstva“. Proti rozsudku, který zatím není pravomocný, se obě strany mohou odvolat. Zatímco členové skupiny Ztohoven se tohoto práva vzdali, státní zástupkyně si nechala lhůtu na rozmyšlenou. (kč)

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné