27. díl - Nová budova pro Národní galerii
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění prosinec 2018
„Byla tam věž! A ještě jedna věž! A bylo to voooošklivý…“ V roce 1958 publikum smíchem a potleskem dávalo Janu Werichovi najevo, že jasně rozumí jeho ironii na adresu architektury socialistického realismu. Jak se často uvádí, v Praze to se sorelou dopadlo docela dobře, protože monumentální architektura zbyla po stalinismu jen jedna, hotel International v Podbabě, tedy skrytý v údolí severního ohybu Vltavy. Jenže nechybělo mnoho, a mohli jsme mít nejmíň jednu další reprezentační architekturu monumentální sorely, pěkně zasazenou do pražského panoramatu východně od Hradu. Na kraji letenské pláně měla totiž od roku 1954 stát budova Národní galerie – na tomtéž pozemku při Badeniho ulici, který známe jako plánované místo pro Kaplického Národní knihovnu.
Smutná poznámka o kráse
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění březen 2020
Výstava Krásné Madony ze Salcburku: Litý kámen kolem 1400 v Anežském klášteře je výstava snů. Vrchovatě naplňuje mé vlastní sny, které jsem měla před čtyřiceti lety. Tehdy jsem se po studiu rozsáhlé české literatury usilovně prokousávala velkou monografií Karl-Heinze...

Česko je zajímavé místo pro život
Milena Bartlová rozhovor prosinec 2020
Anglický univerzitní profesor, který se přestěhoval z Birminghamu do Brna, je výjimečný úkaz. Mimořádný profesor brněnského Semináře dějin umění Matthew Rampley přináší do českých dějin umění bez nadsázky nový rozměr.

Mariánský sloup je krásný
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění červenec 2020
V týdnech, kdy na celém světě propukla nová a silnější vlna revize pomníků oslavujících rasisty různého stupně a druhu, jsme si na hlavním náměstí hlavního města znovu postavili pomník, který byl před sto lety stržen, protože ztělesňoval politický útlak.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné