Antika a orient v NG

Kateřina Černá zprávy červenec 2009

Praha – Orientální sbírky, které Národní galerie vystavuje od roku 1998 na Zbraslavském zámku, se letos v červenci měly přestěhovat do paláce Kinských na Staroměstském náměstí. Jejich přesun byl však odložen až na konec září. Jaký je důvod tohoto zdržení a jak bude vypadat nová stálá expozice, která má spojit Orient s antickým uměním?

„Přesun sbírek se zdržel z finančních důvodů,“ vysvětluje ředitelka orientální sbírky Helena Honcoopová. „V květnu nám architektonická společnost SGL předložila odhad rozpočtu realizace projektu, který byl dvojnásobně vyšší, než jsme předpokládali. Nová expozice Umění antiky a Orientu bude proto otevřena nejdříve v květnu až červnu příštího roku.“

S nápadem vystavit společně antické a orientální umění přišel podle Honcoopové generální ředitel NG Milan Knížák. „Pan ředitel chtěl zaplnit mezeru ve výstavní nabídce našich muzeí a galerií. Pokud člověk nechce jet do Berlína, nemá v České republice šanci vidět antické umění. Proto Národní galerie nabídla Národnímu muzeu, které vlastní antickou sbírku, prostor, kde ji může vystavit,“ říká Honcoopová.

„Antická kolekce Národního muzea obsahuje především kvalitní keramiku, něco málo řeckých soch a o něco více římských plastik,“ hodnotí sbírku Národního muzea jeden z našich největších odborníků na antické umění profesor Jan Bouzek. „Sbírka vznikla už v 19. století, velký podíl tvoří dary od soukromých osob, ale také od regionálních muzeí. Což nakonec dá dohromady slušnou kolekci.“

Podle Bouzka, který působí v Ústavu pro klasickou archeologii Univerzity Karlovy, se NG domluvila na zápůjčce antického umění také s univerzitou, která vlastní mimo jiné významnou sbírku klasického filologa Antonína Salače.

V paláci Kinských by měla antika zabírat horní patro, zatímco Orient najdeme v dolním poschodí. Orientální expozice bude ve srovnání se Zbraslavským zámkem zredukována na polovinu, z 1000 na 500 vystavených objektů. Podle Honcoopové budou proto k vidění jen skutečné skvosty. Oproti Zbraslavi zde bude výrazně posílena část věnovaná sochařství a malbě na úkor orientálního užitého umění.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné