AVU (nejen) digitálně

Blanka Čermáková názor červenec 2008

Akademii výtvarných umění v Praze zná každý jinak – podle míry svého vhledu do dění uvnitř této instituce posuzuje její autoritativnost, povýšenost, respekt, konzervativnost, nebo ji naopak považuje za líheň nových tendencí. Nechci polemizovat s jednotlivými hodnoceními, spíše bych ráda představila některé aktivity školy v oblasti nových médií.

Před lety byla na půdě AVU založena Digitální laboratoř, DigiLab (www.dl.avu.cz), jejímž původním záměrem bylo poskytovat studentům hardwarové a softwarové služby a konzultace. S příchodem Františka Zachovala, nedávného absolventa školy, se však pole působnosti laboratoře několikanásobně rozrostlo. Díky spolupráci s absolventkou Janou Kochánkovou a Vědecko-výzkumným pracovištěm AVU se z DigiLabu stalo centrum přednášek umělců, teoretiků či počítačových mágů, které svou činností přitahuje stále větší pozornost veřejnosti.

Díky pestrému programu workshopů, diskusí, exkurzí, vícedenních kurzů, seminářů i různorodých koncertů přestává být AVU uzavřenou prominentní zónou, která je běžným lidem nedostupná. Přímo reaguje na aktuální proudy v současném umění a dává jim prostor.

V příštím semestru se můžeme těšit například na týdenní workshop s Martinem Smithem, hvězdou baltimorského hudebního uskupení Matmos, na slovinského sociologa, filozofa a kulturního kritika Slavoje Žižka, francouzského multimediálního umělce Pascala Silondiho, který propojuje reálné a virtuální světy, Stephana Kylese, novomediálního umělce a digitálního manipulátora, Rakušana Olivera Graua, teoretika dějin umění nových médií, a řadu dalších respektovaných osobností, umělců a odborníků z celého světa.

Nedílnou a neopomenutelnou součástí DigiLabu je Artyčok TV, nekomerční internetová televize fungující od roku 2006. Psát o jejích aktivitách by vydalo na zvláštní sloupek, jednodušší však bude, když se sami podíváte na www.artycok.tv, kde v archivu naleznete na 250 videozáznamů v HDV rozlišení. Jan Vidlička a Ivan Svoboda svou dokumentární činností snadno trumfnou všechny české televize dohromady. Díky jejich reportážím z vernisáží současného, nejen českého, výtvarného umění či streamovaným přednáškám můžete sledovat spoustu zajímavých akcí i z domova.

Můj sloupek berte jako pozvání na Akademii v novém semestru a jako inspiraci pro nové kulturní zážitky či rozšíření obzorů. Do té doby vám přeji krásné léto!

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné