Baugruppe ist super!

Johanka Lomová staveniště únor 2015

Praha – V galerii Kvalitář na Senovážném náměstí probíhá do 20. března výstava s podtitulem Jak se dnes bydlí – inspirace z Berlína. Soustředí se na stavby, které vznikají na principech tzv. Baugruppe založeném na iniciativě menší skupiny zájemců o bydlení. Jedná se tak o pravý opak anonymních developerských projektů. „V procesu přímé dohody architekta a skupiny vznikne obvykle městský bytový dům přizpůsobený individuálním nárokům uživatelů i jejich společným představám o sdíleném prostoru a funkcích domu,“ čteme v tiskové zprávě.  Architekti i zadavatelé kladou zvláštní důraz na podobu společných prostor (klubovny či společné terasy) a usilují o vybudování nové formy sousedství. Baugruppe neoznačuje jen novostavby, ale i konverze starších domů.

V Kvalitáři jsou k vidění především experimentální projekty testující možné podoby skupinového stavění. Kurátoři Helena Doudová, Marek Kopeć představují proces stavby takového domu od okamžiku, kdy je nalezen volný pozemek, přes zásadní část spočívající v konzultacích architekta a budoucích obyvatel domu, až po konečnou realizaci. „Každý projekt je jedinečný a odráží dynamiku a nároky skupiny,“ shrnují podstatu tohoto typu výstavby a dodávají, že představené domy jsou charakteristické také snahou o udržitelnost celé stavby a života v ní.

I když by se při pohledu z Prahy mohlo zdát, že se jedná o směřování marginální, opak je pravdou. V Berlíně existuje v současnosti tři tisíce bytů ve dvou stech domech založených na principech Baugruppe. Mezi architektonická studia, která se na tento typ stavění soustřeďují a budou v Praze představeny, patří BARarchitekten, Heide & Von Beckerath Architekten, ifau a Jesko Fezer nebo zanderrotharchitekten.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné