Bourání havířovského nádraží

Josef Ledvina staveniště březen 2014

Havířov – Vlakové nádraží v Havířově se bourat bude. Vyplývá to z posledního rozhodnutí dozorčí rady Českých drah. Přitom na konci minulého roku se zdálo, že je architektonický objekt z šedesátých let definitivně zachráněn. České dráhy se tehdy rozhodly odstoupit od společného projektu s městem Havířovem na stavbu nového dopravního terminálu, jehož součástí byla právě i demolice stávajícího nádraží.

Změněné stanovisko dozorčí rady ČD vychází z návrhu nového ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). Ten tak přistoupil na argumentaci města, podle nějž by důsledkem odstoupení od projektu byla ztráta evropské dotace ve výši 85 milionů korun. Vedení Havířova se rovněž nechalo slyšet, že bude od Českých drah požadovat náhradu na přípravu projektu vynaložených 3,5 milionu. „Dozorčí rada se na jednání shodla na tom, že vypovězení smlouvy s Havířovem by bylo velmi komplikované a způsobilo by finanční ztráty. Proto revokovala svůj předchozí postoj a rozhodla se pokračovat v jednání o projektu nového dopravního terminálu,“ vyjádřil se pro ČTK mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Za záchranu nádraží bojuje skupina architektů stojících za havířovským sdružením Důl architektů. To systematicky upozorňuje na mimořádné kvality této reprezentativní ukázky takzvaného bruselského stylu, pořádá osvětové akce ve formě přednášek nebo třeba in situ výstavy studentských projektů na využití dnes poloprázdné stavby. Návrh sdružení z loňského roku na zapsání objektu do seznamu nemovitých kulturních památek Ministerstvo kultury zamítlo. „Po naší linii samozřejmě budeme pokračovat v dvouletém úsilí a věřím, že pana ministra i vedení ČD časem přesvědčíme o tom, že ekonomicky a společensky odpovědným řešením není demolice a stavba nového terminálu, ale rekonstrukce stávajícího objektu včetně snížení jeho energetické náročnosti a následného využití pro komerční a společensky přínosné účely,“ vyjádřila se k poslednímu vývoji pro ČTK předsedkyně Dolu architektů Lucie Chytilová.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné