Budoucnost Štvanice

Josef Ledvina staveniště prosinec 2013

Praha – Magistrát hlavního města vyhlásil výsledky architektonické soutěže na budoucí podobu Štvanice. Porota první místo neudělila. Na místě druhém skončil návrh ateliéru RKAW Radka a Lady Kolaříkových. O třetí příčku se podělili ateliér Josefa Chybíka a MOBA Studio. Vítězný návrh nabízí několik variant budoucí podoby ostrova, Štavnice si však má v každém případě zachovat zelený charakter.

Soutěž byla dvoukolová. V prvním kole vybírala porota složená z odborníků – mezi nimi architekt Josef Pleskot a historik architektury Petr Kratochvíl –, zástupců volených orgánů a magistrátu z 80 ideových návrhů. Ty pak muselo osm postupujících pro druhé kolo dále rozpracovat. Výsledky soutěže znalo město od května, jejich zveřejnění pozdrželo odvolání jednoho z účastníků prvního kola k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Všechny návrhy přijaté do soutěže jsou do 31. ledna k vidění na výstavě v Kafkově domě.

Součástí jedné z variant podoby ostrova v návrhu ateliéru RKAW je i „výraznější solitérní stavba mimořádného společenského významu“ s kapacitou 2000 míst a výškou 45 metrů. Odpovídá diskutované možnosti, že by na Štvanici mohl stát koncertní sál. Otevřený zůstává osud tenisového areálu s dominantními tribunami ze 70. let. Podle jedné z alternativ by mohly být zbořeny.

Další velkou neznámou je, kdy by měla revitalizace Štvanice proběhnout. Rozhodovat o tom bude zastupitelstvo hlavního města. Projektová dokumentace si vyžádá 35 milionů korun, město má zatím připraveno 15 milionů. Kolik bude stát samotná stavba a jak dlouho bude probíhat, bude záležet na tom, kterou variantu radní zvolí k realizaci. U jedné z nich se mluví o 400 milionech a 46 měsících. Se stavbou se bude moci začít až poté, kdy na ni budou v rozpočtu města schváleny potřebné finanční prostředky. To se však podle primátora Tomáše Hudečka nemusí povést v rozpočtu na příští, ale ani na přespříští či ještě ten následující rok.

Štvanice je největším pražským ostrovem. Jméno získala podle toho, že se na něm v 19. století pořádaly štvanice, to jest hony na divokou zvěř. V 30. letech na něm byl postaven hokejový stadion. Ačkoli památkově chráněn, byl zchátralý objekt předloni zbořen.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné