Budoucnost Štvanice
Josef Ledvina staveniště prosinec 2013
Praha – Magistrát hlavního města vyhlásil výsledky architektonické soutěže na budoucí podobu Štvanice. Porota první místo neudělila. Na místě druhém skončil návrh ateliéru RKAW Radka a Lady Kolaříkových. O třetí příčku se podělili ateliér Josefa Chybíka a MOBA Studio. Vítězný návrh nabízí několik variant budoucí podoby ostrova, Štavnice si však má v každém případě zachovat zelený charakter.
Soutěž byla dvoukolová. V prvním kole vybírala porota složená z odborníků – mezi nimi architekt Josef Pleskot a historik architektury Petr Kratochvíl –, zástupců volených orgánů a magistrátu z 80 ideových návrhů. Ty pak muselo osm postupujících pro druhé kolo dále rozpracovat. Výsledky soutěže znalo město od května, jejich zveřejnění pozdrželo odvolání jednoho z účastníků prvního kola k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Všechny návrhy přijaté do soutěže jsou do 31. ledna k vidění na výstavě v Kafkově domě.
Součástí jedné z variant podoby ostrova v návrhu ateliéru RKAW je i „výraznější solitérní stavba mimořádného společenského významu“ s kapacitou 2000 míst a výškou 45 metrů. Odpovídá diskutované možnosti, že by na Štvanici mohl stát koncertní sál. Otevřený zůstává osud tenisového areálu s dominantními tribunami ze 70. let. Podle jedné z alternativ by mohly být zbořeny.
Další velkou neznámou je, kdy by měla revitalizace Štvanice proběhnout. Rozhodovat o tom bude zastupitelstvo hlavního města. Projektová dokumentace si vyžádá 35 milionů korun, město má zatím připraveno 15 milionů. Kolik bude stát samotná stavba a jak dlouho bude probíhat, bude záležet na tom, kterou variantu radní zvolí k realizaci. U jedné z nich se mluví o 400 milionech a 46 měsících. Se stavbou se bude moci začít až poté, kdy na ni budou v rozpočtu města schváleny potřebné finanční prostředky. To se však podle primátora Tomáše Hudečka nemusí povést v rozpočtu na příští, ale ani na přespříští či ještě ten následující rok.
Štvanice je největším pražským ostrovem. Jméno získala podle toho, že se na něm v 19. století pořádaly štvanice, to jest hony na divokou zvěř. V 30. letech na něm byl postaven hokejový stadion. Ačkoli památkově chráněn, byl zchátralý objekt předloni zbořen.

Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...

Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...

Samozřejmě nás to zajímá
Josef Ledvina rozhovor listopad 2019
S egyptologem Miroslavem Vernerem jsme se museli sejít dvakrát. Jeho dlouhé odpovědi často připomenou spíš pečlivě strukturovanou přednášku než výsledek debaty mezi zvědavými diletanty a povídavým specialistou. Témat jsme si připravili spoustu, došlo ale jen na některá z ...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?