Cena Igora Zabela 2014

Josef Ledvina zprávy prosinec 2014

Vídeň – V prvním listopadovém týdnu byly uděleny cena a pracovní granty Igora Zabela za kulturu a teorii. Tu hlavní, spojenou s finanční odměnou ve výši 40 tisíc eur, získala ruská historička umění a kurátorka Jekatěrina Degot. V trojici vyznamenaných pracovními granty (12 tisíc eur) pak byl i teoretik umění a pedagog pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Karel Císař. V historii ceny udílené od roku 2008 jde o vůbec prvního českého laureáta. Slavnostní předávací ceremoniál proběhl v budově Vídeňské secese v režii rakouského umělce Josefa Daberniga.

Deklarovaným posláním ceny udílené jednou za dva roky Nadací Erste ve spolupráci se společností Igora Zabela ze slovinské Lublaně je podpora historiků a teoretiků umění ze střední a východní Evropy a podpora kulturní výměny mezi Východem a Západem. Výběrem Jekatěriny Degot získal tento záměr aktuálně politickou dimenzi. Degot, v současné době ředitelka Akademie světového umění v Kolíně nad Rýnem, je známa jako ostrá kritička politické situace ve své vlasti.

V rozhovoru pro Deutsche Welle z letošního května neváhala současné dění v Rusku označit za „fašistický, fundamentalistický převrat na všech úrovních“. Velké pozornosti se dostalo rovněž jejímu blogu, v němž se vyslovila proti bojkotu letošní petrohradské Manifesty. Přerušení kulturních vazeb, a tedy i izolace ruské nezávislé inteligence by podle ní právě v současné politické situaci představovalo chybu.

Politický rozměr letošního udílení podtrhlo i jméno Kirilla Medvěděva v seznamu držitelů pracovních grantů. Medvěděv je ruský básník, překladatel a také zakladatel nezávislého nakladatelství Free Marxist Press publikujícího především překlady marxisticky orientovaných myslitelů (Hrebert Marcuse nebo Terry Eagleton). Medvěděva vybrala sama Degot, jež je k tomu podle regulí ceny oprávněna z pozice laureátky.

Karel Císař představuje nepřehlédnutelnou osobnost české umělecké scény. „Svou činností vyplňuje propast mezi východní a západní kulturou a umně je propojuje, neboť dokáže přemýšlet nejen v mezinárodních, ale také v mezioborových kontextech,“ zaznělo v odůvodnění poroty. Ta vyzdvihla i Císařovu loňskou výstavu Obrazy a předobrazy v Galerii hlavního města Prahy. Císař je vzděláním filozof, což se projevuje i v obsahu a stylu jeho obvykle kratších zato, ale myšlenkově precizních statí a esejů. Výběr z nich vydá příští rok Vysoká škola uměleckoprůmyslová pod titulem Abeceda věcí. Poznámky k modernímu a současnému umění. Některé z nich se tu objeví vůbec poprvé v českém překladu.

Třetím držitelem grantu se pak stal slovinský básník a překladatel Miklavž Komelj, mimo jiné autor publikace o „partizánském umění“. Podle regulí ceny má být vždy jedním z příjemců grantu osobnost působící ve Slovinsku.

Cena Igora Zabela byla letos udělena počtvrté. Mezi minulými laureáty najdeme polského historika umění Piotra Piotrovského nebo makedonskou historičku umění Suzanu Milevskou. V roce 2012 získal jeden z pracovních grantů slovenský kunsthistorik Daniel Grúň. Cena je pojmenována po předčasně zesnulém slovinském kurátorovi, kritikovi a historikovi umění Igoru Zabelovi. 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné