Cena Oskára Čepána

Johanka Lomová zprávy říjen 2012

Bratislava – Slovenskou Cenu Oskára Čepána pro mladé vizuální umělce získala Mira Gáberová. Ocenění pojmenované podle slovenského literárního teoretika, umělce a archeologa je obdobou české Ceny Jindřicha Chalupeckého a uděluje se umělcům do 35 let. Ze čtyř finalistů Tomáš Džadoň (1981), Mira Gáberová (1979), Oto Hudec (1981) a Matej Vakula (1981) vybírala mezinárodní komise na základě dosavadní činnosti umělců i realizace připravené pro výstavu finalistů v Galérii Slovenskej výtvarnej únie.

Mira Gáberová vystavila video instalaci s názvem Performance Group (2012) a její výběr byl výsledkem obecného konsenzu poroty. Gáberová ve videu zkoumá prostor svého bytu, ve kterém tráví jako žena na mateřské dovolené mnoho času. V obytném prostoru probíhají různé události, stává se místem kolektivní performance. Vítěz ceny Ceny Oskára Čepána získává 2 600 euro, šestitýdenní pobyt v New Yorku a možnost připravit výstavu ve Slovenské Národní galerii. Celkem se do soutěže letos přihlásilo 35 uchazečů.

Mira Gáberová je absolventkou bratislavské Vysoké školy výtvarných umění, ateliéru volné tvorby Daniela Fischera. V současnosti na téže škole studuje doktorát v ateliéru videa a mulitimediální tvorby Anny Daučíkové. Loni měla samostatnou výstavu v pražské Galerii Jelení a letos v létě vystavovala spolu s Ivanem Svobodou v brněnské galerii TIC.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné