Cena pro liberecký depozitář

Josef Ledvina staveniště březen 2014

Praha/Liberec – Již podesáté udělil Klub za starou Prahu cenu pro novostavbu v historickém prostředí. Porota tvořená 21 členy výboru KZSP tradičně zvaného Domácí rada vybrala z šesti finálových realizací v tajném hlasování minimalistický kubus depozitáře Oblastní galerie Liberec. Jde o loňskou realizaci kolektivu libereckého ateliéru SIAL ve složení Karel Novotný, Jiří Buček, Petr Čihák, Jan Duda, Jana Hlavová, Filip Horatschke.  

Novostavba depozitáře stojí v těsném sousedství památkově chráněného objektu městských lázní z přelomu 19. a 20. století, s nimiž také po jejich právě dokončené konverzi na sídlo oblastní galerie tvoří jeden funkční celek. „Vzdor formální bohatosti okolních staveb se autoři depozitáře rozhodli pro přísnou formu jednoduchého hranolu; i oni se tak představují jako minimalisté. Zvolili však pro tento strohý tvar správné měřítko a správně ho též umístili do uliční čáry, vzdor jiným úvahám, které doporučovaly depozitář jakoby schovat do hloubky pozemku," komentuje oceněnou stavbu předseda Ceny KZSP, historik a teoretik architektury Rostislav Švácha.

Ve finále se letos o ocenění ucházelo celkem šest architektonických realizací. Vedle vítězného libereckého depozitáře to byly rodinný dům s ordinací v čele historické návsi města Holešova, garáže a provozní budovy zahradnictví Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, Polyfunkční dům „Kovárna“ na okraji památkové rezervace města Mohelnice, dostavba hotelu Arigone v Olomouci a nakonec také Divadlo na Orlí v Brně. Právě zařazení posledně jmenované stavby podle Rostislava Šváchy předcházela emotivní debata v rámci Domácí rady. Budova podle některých členů rady příliš narušila historický ráz nejcennější části brněnské památkové rezervace, její zastánci naopak zdůrazňovali, že veřejná budova – studiové divadlo Janáčkovy akademie múzických umění – má nárok na jistou míru monumentálního výrazu i v kontextu velmi cenné historické zástavby.
Klub za starou Prahu udílí cenu v rámci celé České republiky. Mezi finalisty se letos neobjevila žádná realizace v hlavním městě, na území Čech se nachází jedině vítězný liberecký depozitář. Zbylých pět finálových staveb stojí na Moravě. Podle organizátorů je smyslem ceny upozornit na pozitivní příklady toho, kdy současná architektura vstupuje do kontextu cenné historické zástavby. V loňském roce ocenění získaly rozhledna a vstupní objekt Muzea chmelařství v Žatci od žateckého ateliéru Huml & Vaníček.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné